Ukupno: 2026558
Predavanje dr.sc. Đure Drobca „Priča o magnetizmu“
Autor: Snježana Mihočka, 24. 11. 2015.

U četvrtak 19.11.2015. naša je škola ugostila poznate znanstvenike sa Instituta za fiziku u Zagrebu,  Anu Smontaru, Bertija Erjavca i Đuru Drobca. Svrha njihovog dolaska je promoviranje fizike kao znanosti, približavanje fizike učenicima osnovnih škola te uručenje vrlo vrijednog i značajnog demonstracijskog kompleta za magnetizam kojeg poklanjaju  našoj školi.

Dr. sc. Đuro Drobac je održao vrlo poučno predavanje o magnetizmu za učenike sedmih i osmih razreda. Profesor je priču o magnetizmu ispričao s povijesnog aspekta, od Talesa do današnjih dana i bila je izuzetno zanimljiva, a postala je još zanimljivija kada je izveo nekoliko atraktivnih pokusa. Zadržao se i na ulozi našeg fizičara Nikole Tesle te je naglasio njegov ogromni doprinos u istraživanju elektromagnetizma i njegove zasluge za dobrobit čovječanstva.

Učenicima sedmih razreda učinilo se da je ispred njih mađioničar, što su profesoru i sami u šali rekli. Očarali su ih pokusi sa magnetima koje su vidjeli, a samo predavanje pažljivo su slušali jer su se susreli sa puno novih, interesantnih i zagonetnih pojmova. Učenici osmih razreda već su puno toga o magnetima naučili na satovima fizike, gdje su istraživali magnete i izrađivali svoje vlastite elektromagnete pa su s lakoćom povezivali nove informacije s naučenim te oplemenjivali svoje znanje brojnm povijesnim i znanstvenim činjenicama o magnetima. Predavačem su svi učenici bili oduševljeni te su ga nagradili gromoglasnim pljeskom. Na kraju samog poučnog predavanja profesorica Ana Smontara je učiteljici fizike predala na poklon komplet za izvođenje pokusa iz magnetizma koje učenici nestrpljivo očekuju na satovima fizike.

Alenka Vratić