Ukupno: 2026247
DRŽAVNO NATJECANJA IZ TEHNIČKE KULTURE
Autor: Snježana Mihočka, 4. 4. 2016.

Ovogodišnje državno natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske održano je u Primoštenu od 30.03.2016 - 1.04.2016.

58. natjecanje mladih tehničara organiziraju Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoji obrazovanje i Hrvatska zajednica tehničke kulture.

Natjecanje omogućuje afirmaciju darovitih učenika te pridonose razvoju tehničkih kompetencija ( znanje, vještine, samostalnost i odgovornost) i kreativnosti učenika , odabiru tehničkih zanimanja, te popularizaciji tehničke kulture među učenicima i mentorima.

Učenici se natječu u 12 područja. Natjecanje se sastoji iz tri dijela : pisane provjere znanja, izrade praktičnog rada i predstavljanju tehničke tvorevine.

Učenik Domagoj Rupe, učenik 8.c razreda natjecao se iz područja elektronike.

To je veoma zahtjevno područje koje iziskuje mnogo znanja i vještina.

Natjecalo se 24 učenika a Domagoj je osvojio 15 mjesto.

Biti 15 u državi iz tako zahtjevnog područja nije lako. Iskrene čestitke učeniku.

Na skup smo putovali organiziranim autobusom za Koprivničko- križevačku i Bjelovarsko- bilogorsku županiju.

Krenuli smo 30. 03. 2016. u 7 sati. Nakon dolaska u Primošten slijedio je smještaj u hotel, kratki odmor, te odlazak na otvorenje natjecanja.

Natjecanje je otvorio ravnatelj OŠ „ Primošten“dr.sc. Nedjeljko Marinov, koji je čestitao učenicima i njihovim mentorima na velikom uspjehu koji su učenici postigli iz raznih područja natjecanja.

Ivan Vlajinić, predsjednik HZTK također se obratio s par riječi, a dobrodošlicu učenicima poželjela je i Jadranka Žarković- Pečenković, kao i savjetnici iz tehničke kulture : Žarko Bošnjak, Eugen Ban, Viktorije Hržica.

Nakon toga večera, a zatim ponavljanje i priprema za natjecanje.

Ujutro u osam sati učenici su pisali test a zatim su krenuli s praktičnim radom.

Mi voditelji Županijskih stručnih vijeća imali smo skup vezan za provedbu kurikularne reforme.

Dogovoreni su termini kada će ekspertne skupine dolaziti na skupove Županijskih stručnih vijeća, te predstavljati nove kurikularne reforme koje slijede.

Učenici su imali kratke pauze, a sa radom su bili gotovi u 19. sati.

Nakon večere slijedile su pripreme za sutrašnje prezentacije učenika.

01.04.2016. učenici su prezentirali svoje uratke a nakon toga slijedio je ručak.

U 16 sati slijedilo je službeno proglašenje rezultata i završna priredba.

Iz Primoštena smo krenuli u 17 sati. U Koprivnicu smo stigli u 23.55.

Tijana Martić, prof. mentor