« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021163
NOVI POHOD „ROME ROCKS“ EKIPE – GOSTOVANJE U GIMNAZIJI „FRAN GALOVIĆ“
Autor: Snježana Mihočka, 4. 5. 2016.

Nakon gostovanja u Srednjoj školi Koprivnica i Osnovnoj školi „Braća Radić“ putovanje u daleku prošlost nastavilo se u Gimnaziji „Fran Galović“.
28. travnja, naši su talentirani mladi glumci priredili pravi spektakl odigravši zapažene uloge u povijesno-glazbenoj predstavi  Rome Rocks.

Na sceni se izmijenilo čak 18 glumaca. U glavnim ulogama nastupili su Jan Vuk (Cezar), Petar Grubić (Pompej), Borna Kovačić (Kras), Hrvoje Horvat (faraon Ptolomej XIII.) i Lucija Kuzmić (Kleopatra), dok su zapažene uloge ostvarili i Sara Božić, Karla Filipić,  Matej Koštić, Gabriela Lončar, Dorijan Lončarić, Marko Mihoković, Petar Mikšić, David Premec, Lovro Rod, Viktorija Vukmanić i Mia Zagrajski kao vojnici, senatori i Kleopatrina pratnja. Pripovjedačice su bile Jana Nakić i Patricija Bačani.  Za scenarij i režiju pobrinule su se učiteljice Mirna Kovačić i Ines Vađunec, a za glazbeni dio učitelj Mihael Kivač.
Predstava je okupila učenike 1. razreda gimnazije, koji su dugim i bučnim aplauzom nagradili trud glumaca, te dokazali sa ponekad i stariji mogu naučiti nešto od mlađih generacija.
Zahvaljujemo se gimnazijalcima na podršci, a njihovim profesoricama Maji Maček Treščec i Gordani Trnski na pozivu i srdačnoj dobrodošlici, te se veselimo budućoj suradnji.
Učenici su pokazali velik interes za ovaj oblik nastave pa se nadamo da ćemo i u budućnosti uspješno dramatizirati najzanimljivije epizode iz svjetske i nacionalne povijesti pridonoseći popularizaciji povijesti kao nastavnog predmeta i stvarati sve više zaljubljenika u povijest i budućih istraživača prošlosti.
U lipnju će učenici povijesno-dramske skupine premijerno izvesti predstavu „Igre prijestolja na hrvatski način“ koja će publiku odvesti u razdoblje kasnoga srednjeg vijeka, te ih upoznati sa spletkama na dvoru Žigmunda Luksemburškog i Barbare Celjske. Vjerujemo da je stalno osuvremenjivanje nastave osnovni preduvjet za izvrsnost nastavnog procesa, pa se nadamo da će i ta predstava naći put do mladih gledatelja i da ćemo gostujući na drugim školama  dostojno zastupati kvalitetu rada i svestranost naše škole.

Pogledajte fotogaleriju.

Mirna Kovačić, prof. povijesti i geografije