Ukupno: 2026498
Izmjenjivanje iskustava u radu škole „Đuro Ester“ s partnerskom školom iz Ptuja
Autor: Snježana Mihočka, 12. 9. 2016.

Pripreme za novu školsku godinu djelatnici Osnovne škole „Đuro Ester“ započeli su stručnom ekskurzijom u Sloveniju te zajedno s djelatnicima Osnovne škole Olge Meglič Ptuj održali aktive razredne i predmetne nastave.

Djelatnici OŠ Olge Meglič na čelu s ravnateljicom gospođom Helenom Ocvirk, priredili su nam srdačan doček. Slijedio je odlazak u Mjesnu općinu Ptuj gdje nas je primila gospođa Vlasta Stojak, direktorica Općinske uprave Mjesne općine Ptuj koja nam je predstavila grad, njegove povijesne i kulturne vrijednosti, tradicionalna događanja te mnoge manifestacije koje organizira mjesna Turistička zajednica.

Stručni dio rada proveden je u prostorima Osnovne škole Olge Meglič gdje su učitelji i stručni suradnici po aktivima pojedinih nastavnih predmeta razmjenjivali iskustva u odgojno-obrazovnom radu s učenicima. Razgledali smo učionice, dvoranu, knjižnicu i druge prostore škole koji služe u nastavne svrhe, raspravili o uvjetima i specifičnostima rada obiju škola. Također smo dogovorili zajedničke projekte na kojima ćemo raditi tijekom nove školske godine. Kako u nadolazećoj godini obilježavamo jubilarnih 35 godina prijateljstva između naših dviju škola, krunski zajednički projekt pod nazivom „Drava nas povezuje“ i rezultate rada predstavit ćemo lokalnoj zajednici u svibnju 2017. povodom proslave Dana škole „Đuro Ester“. Također ćemo i dalje nastaviti s knjižničnim projektom „Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja“ u kojem slovenski učenici čitaju djelo hrvatskog autora, a naši učenici djelo slovenskog autora te istražuju povijesne i kulturne znamenitosti mjesta partnerske škole u projektu.

Slijedio je organizirani posjet Pokrajinskom muzeju Ptuj i starom gradu - dvorcu gdje smo razgledali prostore dvorca, starine i umjetnine, zbirku oružja, muzičkih instrumenata, turkerija (zbirku slika), svečanu dvoranu, dvorsku kapelu te zbirku pokladnih maski.

Prijatelji iz Slovenije proveli su nas najljepšom ptujskom ulicom – Ulicom Francea Prešerna i Slovenskim trgom te nam ispričali zanimljivosti najpoznatijim spomenicima povijesti i kulture - Gradskom tornju, Orfejevom spomeniku i Kazalištu. Upoznali smo se i s manifestacijom Festival vina i poezije koja se održavala na ulicama grada Ptuja.

Druženje djelatnika dviju škola završilo je u ugodnom ozračju sa željama za uspjeh u radu s učenicima u novoj školskoj godini te očekivanju ponovnog susreta.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. knjižničarka