« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021251
Maturalac u Makarskoj
Autor: Đurđica Lucek, 20. 9. 2016.

Mjesecima unaprijed veselili smo se maturalcu u Makarsku i planirali  ga zajedno s 8. c. Napokon, je  došao kraj nastave i  putovanje u Makarsku moglo je početi.

Noć prije, sjećam se, koliko sam bila uzbuđena i sretna. Već u 6 ujutro nestrpljivo smo čekali ukrcaj u autobus i put prema toj nepredvidljivoj pustolovini i gradu poznatom po svojim prirodnim ljepotama – plažama, šetnici, zelenilu, Biokovu.

Naša prva stanica na putovanju bila je tvrđava Klis. Spominje se još iz davnog 5. stoljeća gdje je služila Petru Kružiću u borbi protiv Turaka. Ispred tvrđave dočekao nas je domaćin obučen u narodnu nošnju Kliškog uskoka. Pričao nam je o svim događajima kroz koje je tvrđava prošla dok smo ga pozorno slušali i obilazili tu veliku povijesnu znamenitost. Na kraju našeg obilaska Kliške tvrđave imali smo priliku gađati metu lukom i strijelom, mačevati se i promatrati panoramu grada Splita. Pogled s predivne tvrđave oduzimao je dah.

Naša druga stanica bila je rijeka Cetina. Ukrcali smo se u brodiće koji su nas vozili uzvodno rijekom Cetinom. Kanjon rijeke Cetine odiše posebnom ljepotom. Što smo se više približavali Radmanovim mlinicama, jednom od odredišta, sve više i više smo bili okruženi zelenilom: drvećem, grmljem, biljem u vodi. Nakon kratkog odmora, u tom carstvu vode i zelenila, krenuli smo prema kraju našeg prvog dana putovanja.

Izmoreni, prije večere, došli smo u Makarsku te se smjestili u hotel Rivijera okružen stablima maslina i sportskim terenima. Do soba nas je vodila lagana uzbrdica. Sobe su imale svoje „male tajne“: kako uključiti tuš, otvoriti prozor… Nakon raspakiranja otišli smo na večeru, zajedno prošli šetnicom do centra i dobili slobodno vrijeme do 11 sati. Centar Makarske proučili smo u  dva sata i većinu vremena proveli na igralištu u samom centru. Oko 11 sigurno smo se vratili u hotel te u sobama nastavili razgovore, druženja, komentare, planove ….

Drugi dan, u 8 sati smo već bili u blagovaonici na doručku. Slijedila je šetnja gradom. Nakon  razgleda Malakološkog muzeja - muzeja školjaka, gdje smo vidjeli najrazličitije školjke iz cijelog svijeta, prošetali smo do  glavnog trga gdje se  nalazi Crkva svetog Marka i česma. Nakon slobodnog vremena koje je brzo prošlo, nastavili smo šetnju prema poluotoku Svetog Petra gdje se nalazi ograda puna lokota kao simbola vječne ljubavi te veliki kip svetoga Petra s ključevima u ruci. Ostatak dana proveli smo na različite načine. Neki su uživali na plaži i pedalinama, neki u šetnji i kupovanju suvenira, neki u računalnim igricama. Nakon večere, prošetali smo šetnicom do centra te u grupicama pronalazili sadržaje po svojoj želji: šetnja, sladoled, igre u zabavnom centru, sjedenje na plaži, igralištu uz druženje, razgovor, smijeh…

Treći dan krenuli smo prema  Dubrovniku. Taj grad je svatko doživio na svoj način. Dubrovnik je na mene ostavio poseban utisak te bih rado ponovno tamo otišla. Osim što je poznat u cijelom svijetu po  ljepoti zidina, uličica, živosti što govori o bogatoj i slavnoj prošlosti, danas je i po snimanju serije Game of Thrones i filma Star Wars: Episode VIII. Slikali smo se kraj znamenitosti gdje se snimao Star Wars. Žao nam je što nismo zbog jakog vjetra uživali u vožnji žičarom na Srđ, ali smo to nadoknadili ručkom u poznatoj piceriji i odlaskom na kupanje u Srebreno, nedaleko grada. Dan je završio večerom i  karaokama u hotelu.

Četvrti dan je bio namijenjen slobodnom odabiru naših aktivnosti. Ujutro smo otišli do centra grada, a poslijepodne  na plažu, na sportske terene, u šetnju, u sobu,..  Oko 17 sati svi smo se okupili na terasi hotela i zajedno s turistima gledali utakmicu naše reprezentacije sa Češkom. Navijali smo prikladno odjeveni i našminkani. Ostatak večeri proveli smo u vlastitom programu družeći se i zabavljajući se. Navečer slobodno smo mogli ići u grad.

Peti dan, nakon doručka, spakirali smo se, pregledali sobe i krenuli prema NP Krka. Prepun je vode: manjih i većih jezera, mnogobrojnih slapova, drvenih staza što je vrlo opuštajuće. Nakon razgledavanja cijelog Nacionalnog parka Krka, sjeli smo u autobus i krenuli prema Etnolandu Pakovo Selo. Tamo nas  je dočekala domaćica Ana odjevena u narodnu nošnju te nas provela kroz starinsku kuću pričajući o nekadašnjem načinu života. Zabavila nas je svojim smiješnim komentarima te nam davala različite „uloge“ kroz koje smo se još više uživjeli u nekadašnji način života. Nakon ručka pripremljenim „ispod peke“ došlo je vrijeme povratka kući. Kasno navečer, uz pjesmu i međusobno opraštanje pohitali smo  roditeljima.

Ovo maturalno putovanje ostavilo je poseban trag na sve nas. Zabavili smo se, družili, vidjeli, naučili... Mislim da se svi slažemo da bismo ga rado ponovili. Cijeli naš maturalac zabilježili smo u 5 kratkih videa koji će kroz koju godinu buditi u nama posebne osjećaje. Raduje nas neko novo zajedničko putovanje, ali maturalac je samo jedan.

Tea Lucek, 8.a