Ukupno: 2027065
Učenici na otkrivanju Spomenika hrvatskoj slobodi za branitelje iz Domovinskog rata
Autor: Snježana Mihočka, 3. 10. 2016.

Učenici naše škole prisustvovali su svečanosti otkrivanja Spomenika hrvatskoj slobodi za branitelje iz Domovinskog rata na Florijanskom trgu. Pred uvaženim gostima i obnašateljima dužnosti iz javnog i političkog života nastupili su naši učenici Sara Forjan iz 7.a razreda i Šimun Benedikt Kopričanec iz 6.b razreda koji su pod mentorstvom učitelja glazbene kulture Mihaela Kivača izveli himnu Republike Hrvatske.

Svečanost je bila dijelom obilježavanja 25. obljetnice preuzimanja Vojarne i Dana koprivničkih branitelja. Otkrivanju Spomenika nazočili su učenici osmih razreda s ravnateljicom Sanjom Prelogović, učiteljicom povijesti Jasminkom Fanuko Polančec i knjižničarkom Nikolinom Sabolić. Glazbenim izvedbama svečanosti je doprinio i vokalni sastav „Kadenca“ koji vodi naš učitelj Mihael Kivač.

Na početku svečanosti pročitana su imena svih branitelja s područja naše županije koji su u Domovinskom ratu položili svoj život, imena svih nestalih i poginulih branitelja čije obitelji danas žive  u našoj županiji. U čast poginulim, umrlim, nestalim i živućim hrvatskim braniteljima govorili su Ivica Jurenec, predsjednik Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata „Ban“, Mišel Jakšić, zamjenik koji obnaša dužnost gradonačelnika grada Koprivnice, Darko Koren, župan Koprivničko-križevačke županije, Tomo Medved, ministar branitelja i general pukovnik Mladen Markač, izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske. Prigodnim i dirljivim riječima govornici su odali počast i zahvalnost hrvatskim braniteljima koji su se  hrabro i smjelo borili za slobodu i obranili našu Hrvatsku državu. Sve okupljene pozvali su na jedinstvo i zajedništvo u izgradnji naše države i društva. Članovi obitelji poginulih branitelja otkrili su Spomenik, a njihovi su unuci pustili golubove mira. Zvono na vrhu spomenika simbolizira slobodu i zvukom zvonaca širi se poruka mira i slobode. Molitvu u čast onih koji zaslužuju vječnu slavu i hvalu poveo je kapelan Policijske uprave koprivničko-križevačke Ozren Bizek. Predstavnici Vlade, Grada i Županije položili su vijenac za sve branitelje kojima je život nasilno prekinut da bismo mi danas živjeli u miru i slobodi.

Pozvani smo dostojanstveno čuvati i njegovati sjećanja na sve žrtve Domovinskog rata na čijoj je žrtvi nastala naša današnja država te čuvati hrvatsku zemlju i njezine korijene kako bismo je mogli ostaviti našoj djeci i onima koji dolaze poslije nas.

Fotogalerija.

Knjižničarka Nikolina Sabolić