Ukupno: 2027219
„IGRE PRIJESTOLJA NA HRVATSKI NAČIN“ – GOSTOVANJE U PITOMAČI
Autor: Snježana Mihočka, 11. 4. 2017.

Nakon premijera povijesno-dramskih igrokaza u našoj školi, gostovanja u Koprivničkoj gimnaziji, Srednjoj školi Koprivnica, te Osnovnoj školi „Braća Radić“ putovanje u daleku prošlost nastavilo se u Srednjoj školi Stjepana Sulimanca u Pitomači.

30. ožujka, naši su talentirani mladi glumci priredili nezaboravan doživljaj učenicima Srednje škole iz Pitomače, te ostvarili zapažene uloge u povijesno-dramskom igrokazu „Igre prijestolja na Hrvatski način“.

Radnja igrokaza „Igre prijestolja na hrvatski način“ smještena je u hrvatsko srednjovjekovlje. Učenici dramatiziraju trenutke mračnog srednjeg vijeka, brojne političke intrige, spletke, krvave obrate i upoznaju publiku s najpoznatijim ličnosti toga doba: Stjepana II. Kotromanića i njegovu kćer Elizabetu, Ludovika I. Anžuvinca i Mariju Anžuvinsku, Žigmunda Luksemburškog, Stjepana Lackovića i znamenitu Crnu kraljicu, Barbaru Celjsku. Predstava je zabavan spoj povijesnih događaja i moderne hrvatske glazbe.

Na sceni se izmijenilo čak 15 glumaca. U glavnim ulogama nastupili su Petar Grubić (Žigmund Luksemburški), Borna Kovačić (Stjepan Lacković), Hrvoje Horvat (Ludovik Anžuvinac), Lucija Kuzmić (sutkinja), Patricija Bačani (Marija Anžuvinska), Mia Zagrajski (Barbara Celjska), Karla Filipić (Elizabeta Kotromanić), dok su zapažene uloge ostvarili i  Maja Blažok, Matej Koštić, Gabriela Lončar, Dorijan Lončarić, David Premec, Lovro Rod, Jan Vuk i Mihael Tinodi. Za scenarij i režiju pobrinula se učiteljica Mirna Kovačić, a za glazbeni dio, prezentaciju, prijevoz kulisa i tehničke opreme učitelj Ivan Piskač.

Predstava je okupila učenike 1. razreda Srednje škole, koji su dugim i bučnim aplauzom nagradili trud glumaca, te dokazali sa ponekad i stariji mogu naučiti nešto od mlađih generacija.

Zahvaljujemo se srednjoškolcima na podršci, pozivu i srdačnoj dobrodošlici, te se veselimo budućoj suradnji. Školska psihologinja Sylwia Blažok Nasilowska osigurala je našim učenicima divno iskustvo u Pitomači. Naši mladi glumci mogli su naučiti mnogo o povijesti Pitomače od profesora povijesti Andreja Osvaldića. Ravnatelj Josip Ivoš zaslužan je za srdačnu dobrodošlicu učenika i učitelja. Ručak je bio organiziran u gradskoj pivnici, a pripremljen je i serviran od učenika kuharskog i konobarskog smjera Srednje škole. Veliko veselje izazvao je posjet lokalitetu Križnica gdje su se učenici vozili skelom preko rijeke Drave, šetali visećim mostom, te upriličili turnir u graničaru i odbojci na pijesku.

Naša povijesno-dramska skupina „Povijest za budućnost“ osnovana je 2014. godine, te se od tada kroz njezine aktivnosti radi na popularizaciji povijesti kao nastavnog predmeta, ali i razvija naklonost učenika prema istraživanju prošlosti.  Cilj cijelog projekta je upoznavanje učenika s hrvatskom i svjetskom kulturnom baštinom povezivanjem teoretskog djela nastavne građe s konkretnim primjerima iz prošlosti.

Budući da su i druge škole prepoznale originalnost, pristupačnost i zanimljivost ovakvog tipa usvajanja gradiva iz povijesti, već su dogovorena i slijedeća gostovanja. Učenici su pokazali velik interes za ovaj oblik nastave pa se nadamo da ćemo i u budućnosti uspješno dramatizirati najzanimljivije epizode iz svjetske i nacionalne povijesti pridonoseći popularizaciji povijesti kao nastavnog predmeta i stvarati sve više zaljubljenika u povijest i budućih istraživača prošlosti.

Vjerujemo da je stalno osuvremenjivanje nastave osnovni preduvjet za izvrsnost nastavnog procesa, pa se nadamo da će i ta predstava naći put do mladih gledatelja i da ćemo gostujući na drugim školama  dostojno zastupati kvalitetu rada i svestranost naše škole.

Fotogalerija.

Mirna Kovačić i Ivan Piskač