Ukupno: 2027244
Državni uspjesi Anje Matovina
Autor: Snježana Mihočka, 18. 5. 2017.

Anja Matovina, učenica 7.b razreda zaredala je brojne uspjehe na školskim natjecanjima. Anja je osvojila prva mjesta na županijskim natjecanjima iz kemije i biologije. Pozvana je na državno natjecanje iz biologije i zauzela 8. mjesto. Zajedno sa sestrom Nikom Matovina i prijateljicom Lindom Terzić sudjelovala je na državnom natjecanju u badmintonu, gdje su cure osvojile visoko 3. mjesto.

Anja je ove godine primila još jedno priznanje, i to na natjecanju „Ljepota kristalnih ploha“ koje organizira Pliva i hrvatsko kristalografsko društvo. Karla Filipić, Gloria Trubelja i Anja Matovina na ovom su natjecanju u velikoj konkurenciji osvojile 2. mjesto u rastu kristala organske soli.

U intervjuu za školski list „Leteći razred“ Anja je s nama podijelila dojmove i iskustva s natjecanja te otkrila svoj recept za postizanje ovako dobrih rezultata.

Reci nam nešto o sebi.

Ja sam Anja Matovina. Idem u 7.b razred. Volim igrati badminton, oslikavati zidove, a ovo ljeto htjela bih početi učiti svirati gitaru. Idem i u školu engleskog jezika Hello.

Bila si uspješna na mnogim natjecanjima. Koji je recept za postizanje ovako dobrih rezultata?

Bitno je imati dobar raspored. Kad se vratim iz škole, najprije riješim sve zadaće za školu, a onda mogu ići na trening. Za kemiju i biologiju je važno učenje, a za badminton treniranje.

Kako je počela tvoja sportska priča?

Sestra i ja smo najprije trenirale rukomet, a onda odustale od rukometa i počele trenirati badminton. U početku sam mislila da je to samo igra koja se igra negdje na livadi u smislu rekreacije, ali onda sam vidjela na internetu kako izgleda prava igra badmintona u sportskom smislu i bilo mi je zanimljivo, pa me to potaknulo da se počnem baviti ovim sportom.

Kako dugo treniraš badminton?

Treniram 2 godine u Badmintonskom klubu Koprivnica. Treniramo svaki dan sat i pol u gimnazijskoj dvorani. Trenira nas profesor Miroslav Samardžić. Najprije je počela trenirati sestra Nika, a onda je nagovorila i mene. A i brat također trenira.

Što te motivira za bavljenje ovim sportom?

Prijatelji koje sam upoznala i želja da idući put budem još bolja u igri.

Kako se odvijalo državno natjecanje u badmintonu?

Natjecanje je održano u Poreču. Na natjecanju smo sudjelovale Linda Terzić, moja sestra Nika i ja. Vodila nas je nastavnica tjelesnog Vesna Hižman-Perošić. Kad smo stigle, smjestile smo se u sobu i prvi dan je bio dan odmora. Išle smo ranije spavati kako bismo skupile energiju za sutrašnju igru. Najprije se igra singl, tj. jedan protiv jedan. Nakon dva singla, slijedi igra parova. Prvo smo pobijedile Split, onda izgubile od Zagreba i Novske. Rekle smo si da moramo protiv Pule dati sve od sebe kako bismo bile treće. I pobijedile smo ih 3:1. Bile smo jako sretne što smo osvojile 3. mjesto u državi u badmintonu. Vratile smo se u hotel s peharom i medaljama oko vrata. Meni je bilo posebno drago što sam na ovom natjecanju uspjela pobijediti protivnicu iz Novske protiv koje uvijek izgubim. Poslije smo prošetale gradom i vidjele mnoga lijepa mjesta.

Koje ti je natjecanje bilo najdraže, a koje najzahtjevnije?

Sva su mi natjecanja bila lijepa. Najzahtjevnija je bila biologija jer smo morali raditi praktične radove i pokuse te na temelju toga dati objašnjenja.

Možeš li nam prenijeti dojmove s državnog natjecanja iz biologije?

Na natjecanje u Vinkovce sam putovala sa svojom mentoricom, nastavnicom Ana-Marijom Bobovčan. Bilo je lijepo organizirano. Prije samog testa jako sam se brinula kakav ću rezultat postići, pa zbog toga nisam napisala test najbolje što sam mogla. Ali onda sam se utješila time da je veliki uspjeh već samo sudjelovanje na državnom natjecanju. Zauzela sam 8. mjesto. Sklopila sam i nova prijateljstva. Upoznala sam Laru i Tiju iz Varaždina koje su bile moje cimerice.

Sudjelovala si na natjecanju „Ljepota kristalnih ploha“. Kakvo je to natjecanje i kako su tekle pripreme?

U tom natjecanju su sudjelovale cure iz biološke grupe koju vodi naša nastavnica kemije i biologije Ana-Marija Bobovčan. Kad su u školu stigle kemikalije, prema uputama smo napravile otopinu za kristale. Svaki dan smo pratile nastajanje novih kristala i bilježile promjene u laboratorijski dnevnik. Potrebno je bilo i filtrirati tu otopinu. Odvajale smo nove kristale koji su nastajali. Na natjecanje smo poslale najbolji kristal i laboratorijski dnevnik. Povjerenstvo je ocjenjivalo naše bilješke i izgled kristala, njegovu pravilnost, prozirnost, rubove koji isto moraju biti pravilni. Ponosim se što smo osvojile 2. mjesto jer je konkurencija bila jako velika.

Čime bi se željela baviti u budućnosti?

Htjela upisati opću gimnaziju, a potom studirati biologiju i putovati svijetom.

Što poručuješ našim učenicima?

Trud se na kraju isplati.

Čestitamo Anji i našim učenicama na postignutim rezultatima u znanju i sportu te im želimo još puno uspješnih natjecanja.

Lucija Benotić, 6.a

(Novinarska grupa)