Ukupno: 2027792
TERENSKA NASTAVA 5.- tih razreda OZALJ – KARLOVAC
Autor: Snježana Mihočka, 29. 5. 2017.

Svi peti razredi ove godine bili su 22. svibnja na terenskoj nastavi u Ozlju i Karlovcu.

U pratnji učenika bili su razrednici petih razreda (Mirna Kovačić, Darko Markić, Vesna Hižman Perošić i Ana-Marija Bobovčan), pratiteljice (Sanja Antolić i Jasminka Fanuko Polančec) te pomoćnik u nastavi Dejan Radovanović.

Dolaskom u Ozalj prošetali smo do srednjovjekovnog Starog grada Ozlja smještenog na klisuri iznad rijeke Kupe, a pregrađenog u dvorac u 18. st.

Podijelili smo se u dvije grupe te u pratnji stručnog vodiča razgledali cijeli kompleks grada koji se sastoji od ulazne kule, manje kule s lijeve strane, ulazne kule, glavne branič-kule, južnog, istočnog i sjevernog gradskog krila i tzv. “Palasa Zrinskih” ili “žitnice”. Također smo razgledali i Zavičajni muzej koji danas raspolaže vrijednim izlošcima iz vremena Zrinskih i Frankopana. U muzeju se, među ostalima, nalaze i zbirke hladnog i vatrenog oružja, artefakata pretpovijesnog razdoblja, crkveno-vjerskih izložaka, kao i djela poznate slikarice Slave Raškaj, rodom iz Ozlja.

Nakon Ozlja krenuli smo do mjesta Zvečaj gdje smo imali ručak u restoranu Zeleni kut.

Nakon ručka i kratkog slobodnog vremena za igru krenuli smo prema Karlovcu.

U Karlovcu smo posjetili novi slatkovodni akvarij Aquatika uz stručno vodstvo u 3 grupe. Akvarij predstavlja floru i faunu hrvatskih rijeka i jezera, geološku prošlost, tradicijsku kulturu i povijest porječja četiriju karlovačkih rijeka – Korane, Kupe, Mrežnice i Dobre. Raspored bazena u akvariju prati tok tipične krške rijeke. Na kraju izložbe dolazi se do sedrene barijere, sustava od nekoliko akvarija koji se prelijevaju preko slapova.

Nakon razgleda akvarija učenici su u dvije grupe prisustvovali radionici „Nije život ribi lak“, s ciljem da se upoznaju sa životnim ciklusom migratornih vrsta te predatorskim načinom života.

Nakon Aquatike krenuli smo u pratnji lokalnog vodiča u šetnju i razgled grada Karlovca. Tako smo vidjeli Trg bana Jelačića, Radićevu ulicu, Korzo, Strossmayerovo šetalište, glazbenu školu, paviljon Katzler, miljokraz i gradsko kazalište „Zorin dom“, jedinstveni Vrbanićev perivoj.

Nakon razgleda grada učenici su večerali u McDonaldsu te je uslijedio povratak kućama.

Razrednici 5.-tih razreda