Ukupno: 2026454
Mlade kemičarke osvojile 2. nagradu na natjecanju Ljepota kristalnih ploha
Autor: Snježana Mihočka, 5. 6. 2017.

Anja Matovina i Gloria Trubelja prisustvovale su svečanoj dodjeli nagrada na natjecanju Ljepota kristalnih ploha na kojem su osvojile su 2. mjesto. Natjecanje u kristalnom rastu za učenike osnovnih i srednjih škola organizirale su Hrvatska udruga kristalografa i Hrvatska kristalografska zajednica u suradnji s tvrtkom Pliva.

Dodjela nagrada i priznanja najuspješnijim mladim kristalografima organizirano je u Plivinom istraživačkom institutu u Zagrebu. Uz mentorstvo učiteljice Ana-Marije Bobovčan učenice 7. razreda Karla Filipić, Anja Matovina i Gloria Trubelja osvojile su 2. mjesto u kategoriji rast kristala organske soli i primile vrijedne nagrade. Pobjedničkim timovima iz cijele Hrvatske obratili su se uvaženi predstavnici kompanije Pliva i gosti; gosp. Mihael Furjan, predsjednik Uprave Plive, dr. Aleksandar Višnjevac iz Hrvatske udruge kristalografa, prof. Ernest Meštrović, član povjerenstva za odabir najljepših kristala te akademik Stanko Popović, koji je istaknuo da je 50 Nobelovih nagrada dosada podijeljeno upravo u kristalografiji. Predstavnici znanstvene zajednice čestitali su učenicima na postignutim rezultatima te naglasili kako hrvatska znanstvena zajednica u njima vidi buduće mlade, kreativne i motivirane kolege koji će doprinijeti razvoju znanosti. Također su zahvalili svim mentorima, učiteljima i profesorima što su mladima približili područje prirodnih znanosti na zanimljiv i inspirativan način te ih potaknuli na razvoj istraživačkog duha. Nakon dodjele nagrada i priznanja te zajedničkog fotografiranja učenici su imali prilike uz pratnju kemičara razgledati Plivine kemijske laboratorije.

Natjecanje se sastojalo od izvođenja kristalnog rasta – kristalizacije zadanog materijala, a zadatak natjecatelja bio je u određenom vremenskom razdoblju pripraviti što veći i što pravilniji kristal. Tijekom izvođenja pokusa potrebno je bilo voditi bilješke i mjerenja te na temelju opažanja obraditi podatke u obliku laboratorijskog dnevnika.

Na ovome natjecanju sudjelovali su i naši učenici Vanda Žauhar Henezi, Anja Čavljak i Fran Katinčić koji su u kategoriji rasta anorganske soli osvojili 7. mjesto. Natjecali su se i učenici 8.-ih razreda uz mentorstvo učitelja Miroslava Kaniseka te su Marija Markota, Milan Medved i Roko Slukić zauzeli 7. mjesto, dok su na 10. mjestu Marko Antonio Cug, Karlo Kuljić i Roko Slukić.

Organizacijom ovog natjecanja želi se stvoriti pozitivan stav prema znanosti, istraživanju i učenju pomoću neposrednog iskustva među mlađim generacijama, ali i doprinijeti što kvalitetnijem obrazovanju.

Fotogalerija.

Nikolina Sabolić, prof., dipl. knjižničarka