« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021322
4. dan u Plymouthu - Blog nastavnice Tomislave Kraljić
Autor: Mirjana Mihalec, 16. 9. 2017.

U četvrtak 14.9.2017. posjetili smo Plymstock School koju pohađa 1600 učenika. Školu smo posjetili u društvu volonterki Anne i Marie i policajca Grahama, a dočekao nas je veseli i duhoviti gosp. Sprenkel koji nas je i vodio u razgledavanje prostora škole. Vizija škole je : „Our objective is simply to be a world-class learning community that enables all young people to succeed both now and later in life“.

Posjetili smo učenike na satu fizike, francuskog i njemačkog. Na satovima drame učenike smo naučili brojati na finskom i hrvatskom što su oni iskoristili za igru upoznavanja i zagrijavanja, budući da im je to bio prvi nastavni sat. Kao i u Marine Academy, i u ovoj školi učenici nose svoje uniforme: bijele košulje, sakoe, kravate i hlače, odnosno, djevojčice suknje. Oni učenici koji su se posebno istaknuli u određenim predmetima ili aktivnostima, na sakou uniforme nose nagradne značke.

Osoblje nastoji da sve bude u elektroničkom obliku pa sve obavijesti i komunikaciju obavljaju elektroničkim putem. Učenici hranu u kantini plaćaju očitanjem otiska prsta. Škola se sastoji od nekoliko zgrada i nekoliko sportskih terena. U sklopu zgrada osim učionica imaju i kazališnu dvoranu, dvoranu  za satove drame, plesnu dvoranu, teretanu, glazbeni studio i knjižnicu.

Škola puno radi na integraciji učenika, na jednakosti, demokraciji i međusobnom poštivanju. Organiziraju Diversity week, tjedan kada školu posjete ljudi različitog porijekla, različite rasne pripadnosti, tražitelji azila ili migranti. Saznali smo kakav oblik podrške škola pruža učenicima te na koji način radi na prevenciji mržnje, bullyinga ili nasilja. Opći dojam škole je da je to vrlo ugodno, pristojno, čisto i sigurno okruženje.

Plymouth je grad vrlo bogate pomorske povijesti. U popodnevnim satima, organizatori su nas odveli u Mayflower museum u kojem je prikazana povijest putovanja u Novi svijet. Putovanje je započelo 1620. godine iz luke koja se nalazi točno ispred samog muzeja.

Kažu da su putnici Mayflowera zadnju noć prije puta proveli u kući koja je sada destilerija gina, koju smo mi danas posjetili. Voditelj David na zabavan je način prepričao povijest zgrade i opisao proces nastajanja gina koji se i danas proizvodi u viktorijanskim posudama.

Tomislava Kraljić, prof. engleskog i francuskog

Informacije navedene u članku odražavaju isključivo stajalište autora. Europska komisija nije odgovorna za uporabu informacija koje su u članku navedene.