« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021262
Josip Juratović posjetio svoju osnovnu školu
Autor: Snježana Mihočka, 17. 10. 2017.

Josip Juratović, prvi i jedini Hrvat zastupnik u Parlamentu SR Njemačke, koji je upravo osvojio četvrti uzastopni mandat, došao je sa suprugom u posjetu školi koju je pohađao. Neformalni susret bio je prilika za razgovor s djelatnicima škole i usporedbu školskih sustava Hrvatske i Njemačke.

U Njemačkoj se učenici već nakon četvrtog razreda diferenciraju po sposobnostima i svaka pokrajina autonomno planira, organizira i financira obrazovanje, no  unatoč razlikama, i tamo, kao i kod nas, sve veći izazov postaje odgojni aspekt i održavanje humanih vrednota u suvremenom tehnološkom i medijskom okruženju. Suglasni smo u mišljenju da upravo zbog toga treba poticati i njegovati suradnju škole i roditelja kao i djelovati na razvijanju emocionalnih i socijalnih vještina kod djece usporedo sa digitalnim kompetencijama. Gospodin Juratović izuzetno cijeni poziv učitelja i naglašava da učitelj u velikoj mjeri oblikuje djecu i mlade, može ih usmjeriti i potaknuti da iskažu svoje sposobnosti, postave i ostvare ciljeve. Smatra da se vlastitim zalaganjem i podrškom okoline mogu dostići veliki rezultati, da treba razvijati i njegovati međusobno poštovanje i uvažavanje različitosti što i potvrđuje osobnim primjerom. Gospođa Christina i gospodin Josip Juratović sudjeluju i podržavaju akcije uz promicanje tolerancije i nenasilja, a posebno im se sviđa moto naše škole „Škola i roditelji zajedno u formiranju učenika koji ne mora biti odličan đak, ali može postati odličan čovjek“.

Renata Glavica, prof.