« Travanj 2018 »

Predavanje za roditelje učenika osmih razreda
Autor: Snježana Mihočka, 7. 12. 2017.

Roditelji naših osmaša su 4.12.2017. godine prisustvovali predavanju gospodina Danijela Baltića, djelatnika Policijske uprave Koprivničko-križevačke iz Grupe za suzbijanje kriminaliteta droga.  Obzirom da je predavanje organizirano u Mjesecu borbe protiv ovisnosti, tema s kojom je upoznao roditelje odnosila se na suzbijanje zlouporabe droga.

Kroz određene primjere zlouporabe droga s našeg Koprivničko-križevačkog područja roditelji su bili u prilici dobiti informacije o vrstama droga, kako ih prepoznati, kao i saznati više o djelovanju Policije i o zakonskoj regulativi u ovom području. Kroz cijelo izlaganje naglašavao je značaj roditelja u prevenciji zlouporabe droga kroz odgoj, pokazivanje interesa za sve životne aktivnosti djeteta, poznavanje djetetovih prijatelja te pružanju podrške djeci uz određenu kontrolu umjesto prevelike slobode i nedostatka nadzora. Istaknuo je neke od najčešćih promjena u ponašanju koje se mogu javiti pri korištenju droga, ali i da svaka osoba može drugačije reagirati. Pozvao ih je da svakako reagiraju ukoliko uoče neke promjene u ponašanju djeteta. Iz svog dugogodišnjeg radnog iskustva naveo je primjere kako bi skrenuo pozornost roditeljima da droga ne bira spol, ekonomski ili društveni položaj ili neka druga obilježja. Najbolja prevencija je kvalitetan odnos između roditelja i djeteta. Roditelji su pokazali interes za ovu temu kao i otvorenost za stjecanje novih znanja i na kraju postavili nekoliko pitanja.

Dijana Lukačić,

prof.socijalna pedagoginja