Ukupno: 2026502
Croatian Makers liga
Autor: Snježana Mihočka, 27. 2. 2018.

Croatian Makers liga je dio projekta Croatian Makers koji je 2014. godine pokrenuo Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM).
Cilj Lige je omogućiti široko uključivanje robotike, automatike i programiranja u edukaciju u osnovnoškolskom uzrastu. Svi sudionici dobili su  potrebne robote na posudbu, odnosno u trajno vlasništvo.

Platforma na kojoj se odvija liga je edukacijski robot mBot (Bluetooth verzija) koja nudi vrlo jednostavan ulazak u svijet robotike, ali omogućava i naprednije korištenje.

Natjecanje je podijeljeno u dvije kategorije: 1.-5. i 6.- 8. razred osnovne škole. Natjecanja  se odvijaju otprilike jednom mjesečno, a prve discipline bile su  praćenje crte, pronalaženje izgubljenog prijatelja i izbjegavanje prepreka.

Sudjelovanjem u Ligi svaki sudionik zadužuje svoje mBotove s kojim se druži kroz cijelu natjecateljsku sezonu. U natjecateljskoj sezoni planirano je održavanje 5 kola, a sudjelovanje je obavezno na barem 4 kola za sve prijavljene. Svi sudionici koji sudjeluju u barem 4 kola, na kraju natjecanja dobivaju mBotove u trajno vlasništvo!

U natjecanje su uključeni učenici iz cijele Hrvatske.

Naša škola već treću godinu sudjeluje u Croatian Makers ligi i postiže dobre rezultate.

Prve godine bili su uključeni učenici nižih i viših razreda, a zadnje dvije godine samo učenici viših razreda.

Učenici koji postižu zavidne rezultate te posjeduju znanja i vještine u programiranju M- bota su Luka Kovač i Jan Vuk, učenici osmog razreda.

Kako je organizirano natjecanje?

Svi sudionici su  podijeljeni u regionalne grupe i natjecanja se organiziraju u regionalnim centrima diljem Hrvatske. Dio natjecanja održava  se online iz prostora sudionika natjecanja. Snimke i svi ostali materijali kola video linkom ili video dokumentacijom šalju se na određene adrese.

Kako pratiti odvijanje i novosti vezane za Croatian Makers Ligu?

Sve novosti oko Lige pratite klikom na  Novosti CM Lige.

pod Pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske

2 KOLO CROATIAN MAKERS LIGE

Učenici Luka Varga i Jan Vuk sudjelovali su u drugom kolu Croatian Makers Lige.

Prvo kolo održano je u listopadu a drugo kolo učenici su odradili 14.02.2018.

Zadatak je bio da robot prati crtu po stazi. Robot je na početku postavljen tako da svojim prednjim dijelom senzorima bude na početku crte.

Cilj zadatka bio je napisati program kojim će robot moći prijeći stazu prateći crtu i na kraju stati. Od početka vožnje na robotu mora biti upaljeno zeleno svjetlo.

Na kraju crte robot mora stati i poslati svjetlosni signal ledicama. Ledice moraju treperiti crvenom bojom u razmacima od jedne sekunde onoliko vremena koliko je trajala vožnja.

Učenici pokazuju zavidna znanja iz područja robotike. Već drugu godinu redovito sudjeluju na svim natjecanjima Croatian Makers Lige.

Video s natjecanja možete pogledati na stranici  :

učiteljica : Tijana Martić

Priloženi dokumenti: