DAN ŠKOLE

« Svibanj 2018 »

OSVOJENO 3. MJESTO NA NACIONALNOM NATJECANJU „ČITANJEM DO ZVIJEZDA“
Autor: Snježana Mihočka, 7. 5. 2018.

Na nacionalnoj razini Natjecanja u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“ ekipa iz naše škole - učenice Nika Stančin, Ema Pintarić i Nera Teufel osvojile su visoko 3. mjesto.

Natjecanje Čitanjem do zvijezda pokrenula je Hrvatska mreža školskih knjižničara prije devet godina.

Ovogodišnja, peta po redu Nacionalna razina natjecanja održana je u petak, 4. svibnja 2018. u Srednjoj školi Čakovec. Projekt podržava i Ministarstvo kulture te je natjecanje otvorila Maja Zrnčić, koordinatorica Povjerenstva za izradu Nacionalne strategije poticanja čitanja pri Ministarstvu kulture. Ove godine natjecanje se provodilo na temelju knjiga Kora od jabuke Jadranke Klepac, Tajni Dnevnik Adriana Molea Sue Townsend i Gregov dnevnik : Kronike Grega Heffleyja Jeffa Kinneyja. Na natjecanju je sudjelovalo 30 ekipa iz cijele Hrvatske. Svi sudionici natjecanja družili su se s Jadrankom Klepac, autoricom knjige Kora od jabuke, dobitnicom književne nagrade Mato Lovrak za najbolji roman za mlade objavljen 2008. g. Saznali smo mnoge zanimljivosti iz autoričina života, motivaciji za pisanje, autobiografskim podacima u sadržaju njezinih djela i oblikovanju književnih likova. Za natjecatelje su bile organizirane radionice i razgledavanje grada Čakovca. Učenici su prema vlastitim afinitetima mogli sudjelovati u radionici animacije, foto-video radionici, radionici keramičkog modeliranja i oslikavanja keramike ili razgledati najvažnije kulturne znamenitosti grada Čakovca uz pratnju učenika Ekonomske i trgovačke škole Čakovec, smjer Hotelijersko-turistički tehničar. Veliki uspjeh naših učenica, mnoga sklopljena prijateljstva i ugodna atmosfera cjelokupnog događanja motivacija su da se i iduće školske godine uključimo u ovo natjecanje koje potiče čitanje iz užitka, pospješuje stjecanje znanja iz opće kulture te povezuje čitanje i kreativnost.

Knjižničarka Nikolina Sabolić