« Studeni 2018 »

Kontaktni eTwinning seminar u Luksemburgu - DGBL
Autor: Snježana Mihočka, 26. 10. 2018.

Veliki dio današnjih učenika dio je kulture video-igara koje zauzimaju važno mjesto u njihovom svakodnevnom životu. Učiteljima može biti od velike koristi razumiju li i govore li jezik ove subkulture kako bi imali lakši pristup svojim učenicima i povećali njihov interes za nastavne sadržaje.

Nastavnik matematike Ivan Piskač sudjelovao je u eTwinning kontaktnom seminaru u Luksemburgu pod nazivom „Digital game-based Learning“ (u nastavku DGBL), u razdoblju od 19. listopada do 21. listopada 2018. godine. Cilj seminara bio je upoznavanje nastavnika s mogućnostima koje video-igre mogu ponuditi u nastavi, predstavljanje relevantnih igara i primjera iz prakse, te planiranje i izrada eTwinning projekata vezanih uz implementaciju DGBL pristupa kroz grupne aktivnosti.

Na seminaru je bilo prisutno šezdesetak nastavnika iz 18 europskih zemalja. Organizatori seminara su osim predavanja, radionica i aktivnosti vezanih uz planiranje i izradu projekata, organizirali i vrlo zanimljivo grupno natjecanje na otvorenom. Sudionici su u grupama trebali kombinirati različite predmete, šifre i znamenitosti grada kako bi uspješno proveli sve korake istrage i „spasili svijet od uništenja“.

Jedan od rezultata sudjelovanja na aktivnosti je i eTwinning projekt The League of Treasures u koji je uključeno sedam nastavnika iz pet različitih zemalja (Hrvatska, Slovenija, Poljska, Portugal i Grčka). Cilj projekta biti će izrada video-igre u kojoj će učenici tražiti skriveno blago i pritom se upoznati sa zanimljivim činjenicama, znamenitostima te prirodnim i kulturnim ljepotama navedenih zemalja.

Uspješni polaznici seminara nagrađeni su potvrdom o pohađanju.  Nastavnik Piskač će osim potvrde iz Luksemburga ponijeti oduševljenje posjećenim gradom i jedno iskustvo i znanje koje će rado podijeliti s kolegama i primijeniti u radu s učenicima.

Ova publikacija odražava isključivo stajalište autora publikacije i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.

Ivan Piskač