Ukupno: 2025402
Terenska nastava osmaša u Zagreb – posjet Tehničkom muzeju, Adventu i mjuziklu Jalta, Jalta
Autor: Snježana Mihočka, 10. 12. 2018.

Terenska nastava osmih razreda u Zagreb početkom prosinca bila je pravi uvod u predblagdansko raspoloženje. Posjetili smo kabinet Nikole Tesle i planetarij u Tehničkom muzeju, prošetali božićnim sajmom i pogledali jedan od najznačajnijih hrvatskih mjuzikala Jalta, Jalta.

Po dolasku u Zagreb panoramski smo razgledali Donji grad. Pratiteljica nas je upoznala s povijesnim pričama o nastanku našega glavnoga grada te predstavila značajne lokalitete, građevine i spomenike pored kojih smo se vozili autobusom – Željezni kolodvor, kip kralja Tomislava, Botanički vrt, Knjižnicu Marka Marulića, Hrvatsko narodno kazalište, Muzej Mimara, Muzej za umjetnost i obrt. Najprije smo posjetili Tehnički muzej Nikola Tesla  -Teslin kabinet i planetarij. U edukativnom predavanju upoznali smo se sa šest Teslinih izuma te vidjeli demonstraciju daljinskog prijenosa struje, rezonancije. U planetariju smo vidjeli prikaz zvjezdanog neba od sumraka do zore, planete, zvijezde i zviježđa te saznali kako se orijentirati pomoću njih. Potom smo prošetali sbožićnim sajmom od Trga kralja Tomislava, preko Zrinjevca do Trga bana Josipa Jelačića. Dobili smo slobodno vrijeme za razgledavanje bogato ukrašenih štandova s božićnim ukrasima, dekoracijama i uporabnim predmetima te kušali ponešto od adventske kulinarske ponude – kobasice, fritule, lepinje… Na glavnom trgu mogli smo prisustvovati prigodnom kulturnom programu i glazbeno-scenskim nastupima. Iznenadilo nas je koliko je Zagreb bio vedar i živ, pun ljudi po trgovima i ulicama koji šeću, razgledavaju i uživaju u Adventu u Zagrebu.

Poslastica za kraj bio je posjet kazalištu Komedija i najizvođenijem hrvatskom mjuziklu Jalta, Jalta, koji nas je oduševio. Nastupili su poznati hrvatski pjevači i glumci Sadra Bagarić, Đani Stipaničev, Mila Elegović, Dražen Bratulić i drugi značajni umjetnici, čije su glumačke interpretacije uloga i vokalne izvedbe pjesama učinile ovu predstavu nezaboravnom. Sigurno ćemo ovaj doživljaj još dugo pamtiti.

Lucija Benotić, 8. a

(Novinarska grupa)