Ukupno: 2026328
Međuopćinska smotra LiDraNo – naši učenici briljirali u svim kategorijama
Autor: Snježana Mihočka, 19. 2. 2020.

Međuopćinska smotra literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva – LiDraNo održana je 13. veljače 2020. godine u dvorani Domoljub u Koprivnici. Učenici OŠ „Đuro Ester“ proglašeni su najuspješnijima u svim kategorijama Smotre te su se plasirali na županijsku razinu u pojedinačnom scenskom nastupu, skupnom scenskom nastupu, radijskom stvaralaštvu – radioigri, literarnom i novinarskom stvaralaštvu. Naša Škola sudjelovat će na županijskom LiDraNu i digitalnim školskim listom Leteći razred.

Domaćin međuopćinske Smotre bila je OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ Koprivnica. Svečanost je započela nastupom učeničkog zbora Škole domaćina i pozdravnim riječima ravnateljice Škole Gordane Gazdić Buhanec. Ravnateljica je poželjela dobrodošlicu učenicima, koji svojim stvaralaštvom slave hrvatski jezik u svim njegovim oblicima, te njihovim mentorima.

U programu Smotre najprije su nastupili učenici osnovnih i srednjih škola pojedinačnim scenskim nastupom – kazivanjem poezije i monologom. Među njima su bili i naši učenici Noa Pozder i Maša Kresojević iz 2.a razreda, mentorice učiteljice Dubravke Bijelić. Noa Pozder svojim je nastupom odmah osvojio Povjerenstvo i publiku. Hvaljena je bila i naša radioigra Bacit ću ti kompjuter kroz prozor, prema istoimenom romanu Jasminke Tihi-Stepanić. Autori su učenici Damjan Široki i Lucija Turk, a u snimanju su sudjelovali učenici 6.c i 7.c razreda i učitelji naše Škole. Mentor je učenicima u snimanju bio vjeroučitelj Saša Špoljarić. Skupni scenski nastup – dramsko-scensku igru prikazale su četiri škole, a među njima i naša dramska skupina koju polaze Hana Bijelić, Hana Pelesk, Luka Puškaš, Helena Suknaić, Lucija Turk, Katja Gaži iz 6.c razreda, a vodi ju mentorica Martina Trešćec Godek. Učenici su se istaknuli uvjerljivom izvedbom i predloženi su za višu razinu Smotre. Slijedilo je slušanje radijske emisije Igra učenika OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“. Emisija problematizira suvremenu dječju igru koja se uglavnom svodi na igranje videoigara u odnosu na nekadašnje igre njihovih roditelja, bake i djedova.

Povjerenstvo za literarno stvaralaštvo i Povjerenstvo za novinarsko stvaralaštvo proglasilo je najbolje učeničke radove. „Imali smo jako težak zadatak među svom tom kreativnom i nadarenom djecom“, bile su riječi književnika Darka Pernjaka, predsjednika Povjerenstva za literarno stvaralaštvo. Pjesma Sare Maletić iz 5.c razreda, mentorice Marije Medved, priča Maše Kresojević iz 2.a, mentorice Dubravke Bijelić, i novinarski rad - osvrt Marije Abramović iz 7.a, mentorice Nikoline Sabolić, posebno su istaknuti i među prvima odabrani za županijsku smotru LiDraNo. Na međuopćinskoj Smotri sudjelovale su i naše učenice Vanesa Jelak literarnim sastavkom te Ema Rak novinarskim člankom.

Najuspješniji učenici pročitali su svoje literarne i novinarske radove na pozornici dvorane Domoljub. Susret učenika i mentora s članovima Povjerenstva na okruglim stolovima održan je u prostorijama Škole domaćina.

Ovogodišnja međuopćinska Smotra predstavnicima je naše Škole ostala u posebno dragom sjećanju po dosad nezapamćenom uspjehu i plasmanu na županijsku razinu u svim kategorijama LiDraNa.

Županijska Smotra održat će se 11. ožujka 2020. u Dvorani Hrvatskog doma Antuna Gustava Matoša 4 u Križevcima s početkom u 9 sati.

Ema Rak, 7.a