Ukupno: 2026122
Održan je prvi prekogranični Okrugli stol u okviru projekta Knowledge Well
Autor: Saša Špoljarić, 26. 11. 2020.

Grad Koprivnica nositelj je još jednog projekta za rad s darovitim učenicima u kojem su partneri sve tri gradske osnovne škole te osnovne škole iz Heviza i Pećuha u Mađarskoj. Predviđeno trajanje projekta „Knowledge Well“ je 20 mjeseci, od 1. lipnja 2020. do 31. siječnja 2022., a glavni cilj je uspostaviti pet adekvatno opremljenih i kompetentnih centara izvrsnosti u partnerskom prekograničnom području Mađarska-Hrvatska. Članovi projektnog tima naše škole su: Rajna Franjo, Mihael Kivač, Saša Špoljarić i Renata Glavica. Prvi Okrugli stol s partnerima iz Mađarske održan je online 26. studenog 2020.

Kroz projekt se razvija ukupno šest područja izvrsnosti unutar tri područja znanosti:

• Društvene znanosti (geografija i povijest)
  • Prirodne znanosti (biologija/priroda i kemija)
  • Tehničke znanosti (matematika i IT)

U svakoj od tri gradske škole cilj je razvijati centar izvrsnosti za jednu znanost. U našoj školi razvijat će se tehničke znanosti kroz dva predmeta matematiku i informacijsko-komunikacijsku tehnologiju.

Aktivnosti predviđene projektom:

• Nabava opreme potrebne za rad s darovitim učenicima.
  • Prekogranični okrugli stolovi namijenjeni učiteljima.
  • Identificiranje učenika i razvijanje programa za  učenike uključene u projektne aktivnosti - ciljna skupina su učenici petih i šestih  razreda (za svaki predmet 3 učenika iz jedne škole).
  • Radionice za učenike prema  programima koje izrađuju i provodit će  nastavnici članovi Tima uz mentorstvo vanjskih stručnjaka. Radionice će se odvijati u svakoj školi iz znanosti za koju će se specijalizirati, a polazit će ih učenici sve tri gradske škole.
  • Organizacija dva prekogranična kampa za darovite učenike u Mađarskoj i u Hrvatskoj
  • Organizacija prekograničnog natjecanja za izvrsne učenike.

Okrugli stolovi usmjereni su na prekograničnu razmjena znanja s ciljem davanja smjernica za razvoj programa za darovite učenike. Na njima sudjeluju svi članovi timova kao i vanjski stručnjaci u svojstvu mentora za određeno znanstveno područje.

Prvi okrugli stol održan je online 26. studenog 2020. s partnerima iz osnovne škole u Hevizu koji razvijaju ista područja. Na njemu smo se međusobno upoznali, predstavili svoje interese i očekivanja od projekta. Prikazali smo metode identifikacije darovitih učenika,  predložili sadržaje i teme radionica i raspravljali o mogućim zajedničkim temama koje bi bile osnova za pripremu natjecanja među učenicima.

Fotografije: Sanja Prelogović i Saša Špoljarić

Tekst: Renata Glavica