Ukupno: 2026210
Tjedan izvrsnosti u okviru projekta Knowledge Well
Autor: Snježana Mihočka, 14. 12. 2021.

U okviru međunarodnog projekta Knowledge Well organiziran je „Tjedan izvrsnosti za učitelje, stručne suradnike i učenike“ od 6. do 10. prosinca 2021. godine. U programu Tjedna održane  su radionice za učenike, radionice za učitelje, konferencija za učitelje te konferencija za učenike. U svim aktivnostima bili smo video vezom povezani s partnerima iz Mađarske.

Konferencija za učenike održana je 6. prosinca 2021. u Domu mladih. Učenicima su se predstavili zanimljivi govornici: Jan Kerekeš – kazališni i televizijski glumac, Matija Evačić – dječji kirurg i glazbenik, Dario Marčac – jedan od najpoznatijih Tik Tokera u ovom dijelu Europe, te Goran Šafarek – biolog, istraživač i snimatelj. Svi oni govorili su o svojim životnim putevima: školovanju i interesima koji su ih vodili ka napretku, ciljevima koje su postavljali, iskustvima koja su stjecali, izazovima i preprekama na koje su nailazili te svojim osobnim načinima doživljavanja i dostizanja uspjeha. U vrlo nadahnutim izlaganjima mogli smo bolje upoznati zanimanje i posao glumca; kako uskladiti posao liječnika i glazbenika, te imati još drugih interesa poput studiranja prava; kako izgleda radni dan tik-tokera i kako je napravio projekt promocije čitanja u suradnji sa školskim knjižničarima; a od poznatog biologa čuti i vidjeti o prirodnim ljepotama, istraživačkim podvizima, putovanjima svijetom i snimanju dokumentarnih filmova. Učenici su postavljali zanimljiva pitanja tako da smo saznali što ih veseli i potiče u radu, a što motivira kada naiđu na teškoće i prepreke. Poslali su nam poruku da je važno imati cilj, znati da ćemo nailaziti na prepreke, ali ne odustati već tražiti načine za ostvarivanje snova.

Konferencija za učitelje i stručne suradnike održana je 8. prosinca 2021., također u Domu mladih. Govornici su bili: Željko Posavec – profesor iz Srednje škole Ludbreg koja je prvi strukovni centar iz strojarstva u Hrvatskoj i jedini HASS-ov referentni centar za edukaciju i međunarodno certificiranje u Hrvatskoj; Iva Ružić – djevojka iz Čakovca koja je diplomirala na Sveučilištu Harvard, za svoj diplomski rad, animirani film pod imenom „Gatalinka“, dobila je nagradu Albert Alcalay Prize kao najbolja studentica u radioničkim predavanjima; Ivana Matić, osnivačica i direktorica Women in Adria, branda za žene u biznisu, te Dejan Nemčić – profesor koji je osvojio prestižnu Global Teacher Award kao najbolji profesor geografije na svijetu. Njihovi zanimljivi i inspirativni govori su također bili usmjereni na načine i puteve kojima su postigli svoje rezultate i uspjehe.

Potom je prikazan film sa snimljenim govorima učenika, sudionika projekta iz sve tri gradske škole. U njima su daroviti učenici iznijeli svoja mišljenja o uspjehu i osobama koje smatraju uspješnima, što im škola omogućava i kako bi oni poučavali učenike. Izjave su bile temelj za panel raspravu u kojoj su sudjelovali pozvani govornici. Govore učenika su snimili i montirali učitelji Saša Špoljarić i Mihael Kivač, sudionici projekta.

Radionica za učenike naše škole pod nazivom Imam ideju održana je 9. prosinca 2021.. Voditeljica je bila psihologinja Tihana Svoboda. Učenici su radom u grupama poticani na kreativnost i produciranje ideja vezanih uz poznate i svakodnevno upotrebljavane predmete.

Radionice za učitelje i stručne suradnike svih škola sudionika projekta, održavane su 9. i 10. prosinca u sve tri gradske škole:

OŠ „Đuro Ester“ - teme: Put prema uspjehu i Korištenje „pametnih kocaka“.

OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ – tema: Dobra komunikacija.

OŠ „Braća Radić“ – tema Mentalno zdravlje.

Renata Glavica