« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021325
Učenici i učitelji OŠ „Đuro Ester“ obilježili Europski tjedan kretanja
Autor: Mihajlo Obranović, 2. 10. 2013.

Europski tjedan kretanja ove je godine bio pod sloganom Čist zrak-na tebi je red.

Naši  učenici i učitelji su se od 16. do 22. 9. 2013. pridružili raznim događanjima u sklopu programa u Gradu Koprivnici, ali i sami osmislili razne aktivnosti kako bi aktivno obilježili Europski tjedan kretanja.

U ponedjeljak, 16.9.2013. za naše je učenike 4. razreda, viša medicinska sestra Sanja Zbodulja održala predavanje pod nazivom „Dišem, dakle postojim - zrak kao izvor života“. Nakon predavanja svaki je učenik dobio priliku da izmjeri svoj izdisajni protok zraka pomoću peak flow metra. Toga dana, naši su učenici 3. razreda išli u kino Velebit gdje su pogledali animirani film „Čudesna šuma“.

U utorak, 17.9.2013. obilježavao se Dan javnog prijevoza i u suradnji sa Čazmatransom skupini djece iz Dječjeg vrtića Smiješak i skupini iz Dječjeg vrtića Tratičica omogućena je vožnja po gradu uz pratnju naših učenica - malih turističkih vodiča.  Unatoč kiši, vrtičanci su mogli uživati i učiti o ljepotama i znamenitostima našeg Grada zahvaljujući učenicama koje su pod vodstvom nastavnice Jasminke Fanuko Polančec pripremile za njih zanimljive informacije.

U srijedu, 18.9.2013. godine našu su dvoranu popunili prvačići za koje je ispred HAK-a gospodin Ivica Ressler pripremio prigodnu preventivnu edukaciju kako se sigurno i odgovorno kretati u prometu. Učenici su na poklon dobili slikovnicu „Sa zebrom sigurno u školu“ i bojanku “ Vidi i klikni“ kako bi se u svakom trenutku mogli podsjetiti na pravila ponašanja u prometu.

U četvrtak, 19.9.2013. naši su se učenici 2. razreda Matične i Područne škole Vinica imali prilike upoznati sa teretnim biciklom zahvaljujući timu eko vozača iz Udruge za održivi razvoj - UZOR.

U petak, 20.9.2013. godine djelatnice prometne policije posjetile su učenike 1. razreda s ciljem edukacije o ponašanju u prometu. Naši prvačići su naučili kako se pravilno kretati kao pješaci, vozeći bicikl ili kao putnici u automobilu, te prepoznavati neke prometne znakove koje susreću na putu od kuće do škole. Toga dana, učenici eko grupe pod vodstvom učiteljice Biserke Knez brojali su promet u blizini škole.

U subotu, 21.9.2013. godine dio učenika 5. b razreda pod vodstvom razrednika Miroslava Kaniseka sudjelovao je u zanimljivim aktivnostima koje su organizirane na središnjem gradskom trgu. Tako su se uključili u akciju  Biti slijep na 5 minuta Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije i uživali družeći se, učeći pisati i čitati brajevo pismo te ispravno pristupiti i voditi slijepu osobu.

U nedjelju, 22.9.2013. učenici šestih i osmih razreda bili su sudionici biciklističke utrke Joža Horvat. Zajedno s profesorom tjelesne i zdravstvene kulture, Matijom Rušakom, učenici su vješto savladali prepreke vozeći se lijepim krajolicima naše Podravine.

Od 16. do 20.9.2013. godine, učenici 2.a, 2.a, 2.b, 2.c, 3.c, 4.b i 4.c uključili su se u Igru Prometna zmija. Svaki puta kada je učenik došao u školu pješice ili bicklom, za svaki prijeđeni kilometar, osvojio je bod koji se unosio na veliki plakat. Učenici su vrijedno bilježili i brojali prijeđene kilometre i na taj način osvijestili zdrave načine kretanja.

Svoj doprinos Europskom tjednu kretanja dali su također i učenici 1.,2. i 3. razreda igrajući se i vježbajući na školskom igralištu, zatim učenici 4. razreda PŠ Vinica i njihovi roditelji koji su zajedno s učiteljicom Željkom Đurkan odlučili učiniti korak za zdravlje i proveli zajedničko vrijeme u šetnji. Novinarska grupa pod vodstvom knjižničarke Nikoline Sabolić istraživala je zašto je Koprivnica grad bicikala i pripremili su izložbu pod nazivom „Bicikli nekad i danas“. Učenici 5.a razreda sa razrednicom Dubravkom Vajdić osmisli su i započeli  razredni projekt „Od bicikl do bicikla“ i prošetali se gradom kako bi obišli spomenike biciklima.

Ovim aktivnostima posvetili smo pozornost održivoj mobilnosti, iskazali svoju ekološku osviještenost i pridonijeli vlastitom zdravlju.

Dijana Lukačić,

prof. socijalni pedagog