Ukupno: 2027772
SURADNJA OŠ „ĐURO ESTER“ S HRVATSKIM ŠUMAMA U PROJEKTU „ŠUMA U ŠKOLI, ŠKOLA U ŠUMI“
Autor: Mihajlo Obranović, 18. 10. 2013.

Učenici 2.c  razreda i 2. razreda  PŠ Vinica  iz Koprivnice  sa svojim učiteljicama Slađanom Ninković, Ljiljanom Škrobot i Ninom Ninković održali su izvanučioničku nastavu  11.10.2013. godine. Cilj ove aktivnosti bio je upoznati brežuljkasti dio zavičaja.

Posjetom i razgledavanjem zavičaja uočiti izgled i posebnosti , te spoznati svoj zavičaj. Razvijati kritičko mišljenje te primjenu stečenog znanja i iskustva u daljnjem školovanju i životu.  Uočiti glavna vremenska obilježja jeseni u zavičaju. Upoznati zavičaj u kojem neki učenici iz razreda žive, primjećivati posebnosti zavičaja kao što su : izgled, biljke, životinje, djelatnost ljudi te povezati vremenske promjene i njihov utjecaj na biljni i životinjski svijet i rad ljudi u zavičaju. Upoznati vode u zavičaju (stajačice,tekućice), upoznati biljni i životinjski svijet u vodama stajačicama i tekućicama, utjecaj vremenskih prilika na okoliš, različitost života selo – grad,utjecati na svijest učenika za očuvanje okoliša. Razvijati sposobnost promatranja, opisivanja i logičkog zaključivanja. Utjecati na razvijanje osjećaja pripadnosti i ljubavi prema zavičaju. Polazak je bio s autobusnog ugibališta OŠ Đuro Ester u 8.00 sati. Prvo odredište bilo je Rovištanci. Učenici  su se prošetali  i  upoznali  s  posebnostima mjesta. Posjetili su obitelj  Rajner gdje su mogli vidjeti perad i svinje. U obilasku Donje Velike tipičnog  sela brežuljkastog zavičaja učenici su uočili izgled i posebnosti brežuljkastog zavičaja, biljni i životinjski svijet, te djelatnost ljudi  brežuljkastog zavičaju u jesen.  U suradnji sa hrvatskim šumama u projektu Šuma u školi, škola u šumi  učenici su posjetili planinarski dom . Tamo im je gospođa Marina održala predavanja o važnosti očuvanja šuma, vrste šuma u brežuljkastom kraju, šumske biljke i životinje te važnost zanimanja šumara. Obilaskom šume na Stankovom vrhu, najvišem vrhu Bilogore, uočili su razliku između bukove i hrastove šume, te utjecaj vremenskih prilika na biljni i životinjski svijet u šumi. Na imanju obitelji Rajšel u Gornjoj Velikoj koje je smješteno uz potok Velika i ribnjak učenici su uočili razliku između voda stajaćica i tekućica, vidjeli biljke koje rastu uz vodu i životinje  koje žive u vodi i uz vodu. Nakon učenja učenici su uživali u pečenju kestena uz otvorenu vatru, u igri nekih zaboravljenih igara i jahanju konja. Na farmi muznih krava kod obitelji Damira Markešića u Hudovljanima učenici su vidjeli na koji način i zašto se uzgajaju krave. Imali su priliku piti domaće kravlje mlijeko. Po povratku su stali u domu u Hudovljanjima gdje su roditelji učenika Luke i Martine  dočekali učenike s sendvičima i kolačima. Nakon odmora i igre slijedio je povratak prema Koprivnici. Učenici su se vratili u 19: 30 sati.

Učiteljice :

Slađana Ninković