Ukupno: 2026369
Posjet geografa iz Slavonije
Autor: Saša Špoljarić, 13. 10. 2009.

Učitelji i nastavnici geografije iz Slavonije posjetili križevačko-kalnički prostor

UČITELJI I NASTAVNICI GEOGRAFIJE IZ SLAVONIJE POSJETILI KRIŽEVAČKO-KALNIČKI PROSTOR

Budući da je učiteljima i nastavnicima geografije prostor najbolja učionica, kroz svoja stručna usavršavanja nastoje taj prostor što bolje upoznati. Tako su 3. listopada učitelji i nastavnici geografije iz Istočne Hrvatske posjetili našu županiju, odnosno križevačko-kalnički prostor, a domaćini su im bile 3 škole: OŠ Ljudevita Modeca u Križevaca, OŠ Sidonije Rubido Erdedy iz Gornje Rijeke i OŠ Đuro Ester u Koprivnici. Na svim školama veliku podršku u organizaciji pružili su ravnatelji gospodin  Dražen Bokan, gospodin Darko Zvonar i gospođa Sanja Prelogović.

Boravak i terenski dio seminara osmislile su i vodile Vedrana Rađa, prof. geografije i povijesti u OŠ Ljudevita Modeca u Križevcima i voditeljica županijskog stručnog vijeća za geografiju naše županije Dubravka Vajdić, prof.

Nakon kratkog boravka u školama, učitelji su krenuli u razgled grada Križevaca upoznajući bogatu povijesnu i kulturnu baštinu Križevaca kroz razgled crkve Sv. Križa, Gradskog muzeja i Grkokatoličke katedrale.

Slijedio je odmor u prekrasnom ambijentu seoskog gospodarstva Čabraji nedaleko Križevaca, a nakon toga uspon na najviši dio naše županije, na Kalnik. Taj je dan Kalnik i kalnički krajolik odisao punom ljepotom te pokazao svu raskoš zašto je zaštićeni krajolik.

Nakon uspona na ostatke nekadašnje utvrde, uživali smo u pogledu na krajolik, a zatim nastavili put prema Obrežu poznatom po svojim drvenim klijetima, da bismo završili svoj put u Gornjoj Rijeci. Posjetili smo dvorac, a završili druženje u prostorima škole. Preostaje nam samo izreći nadu u novo druženje jer svi odlazimo obogaćeni novim spoznajama o bogatoj prošlosti križevačko-kalničkog prostora, novim poznanstvima i ispunjeni ljepotom krajolika.

Dubravka Vajdić, prof., savjetnica