Ukupno: 2026416
„Dan kao san“ u OŠ „Đuro Ester“
Autor: Sanja Figač, 11. 4. 2014.

U našoj školi u petak, 4. travnja, učenicima 2. c razreda predstavljen je projekt „Dan kao san“ Policijske uprave Koprivničko-križevačke županije.

Glavni cilj projekta bio je naučiti učenike ponašanju u susretu s nepoznatim osobama pred kućnim vratima kao i učenje bontona u svakodnevnoj komunikaciji s osobama s invaliditetom. Učenici su naučili kako biti pomoć i potpora ranjivijim društvenim skupinama te da svi imamo pravo živjeti „svaki dan kao san“.

Razredna učiteljica Slađana Ninković

Nakon susreta s djelatnicama Policijske uprave učenici su zabilježili dojmove, doživljaje i  razmišljanja o korisnim savjetima koje su čuli i stvarima koje su naučili u pisanim radovima na temu „Budimo različiti, a ipak jednaki u pravima“.

Danas u našoj školskoj dvorani naučio sam mnogo toga što prije nisam znao. Puno korisnih stvari za moju i tuđu zaštitu. Policajke su nam govorile kako se zaštiti, pomoći slabijima i kako reagirati na hitne slučajeve. Odglumili smo kako pomoći osobama s invaliditetom. Cijeli će razred to prenijeti svojim djedovima i bakama. Jako mise svidjelo predavanje jer će moja obitelj biti još sigurnija.

Matija Šimek, 2. c

Naučio sam da ne smijemo otvarati vrata nepoznatim ljudima. Naučio sam i da se prema osobama s invaliditetom moramo kulturno ponašati Djeda i baku ću naučiti da ne otvaraju vata nepoznatim osobama, da paze na svoje novčanike, da smo svi različiti, ali jednako vrijedimo. Još sam naučio da se ne smije prilaziti nepoznatim ljudima ako nas zovu da uđemo u auto.

Liam Seretin, 2. c

Danas sam naučila da ne smijemo pričati s nepoznatim ljudima, ne smijemo puštati nepoznate u kuću i da se u našem gradu događaju veliki kriminali. Baku i djeda ću podučiti svemu što sam vidjela i čula od policajki. Policajke su nam puštale filmove i s nama izvodile igrokaze. Sve mi se jako svidjelo, a najviše mi je bilo zabavno i poučno kad je prijateljica Laura glumila.

Sarah Babić, 2. c

Naučila sam da ako netko nepoznat na vratima traži vode jer je žedan, treba zatvoriti vrata i onda otići po vodu. A kad idemo po pecivo u trgovinu, da sakrijemo novce u džep. Naučili smo da ne smijemo razgovarati s nepoznatima.

Martina Radičić, 2. c

Naučili smo da trebamo reći bakama i djedovima da svoj novčanik drže uz sebe. Naučili smo da ne puštamo nepoznate ljude u kuću, da se ne rugamo onima koji su slijepi ili debeli i onima koji ne mogu hodati i moramo se kloniti nepoznatih osoba.

Marin Križanec, 2. c

Ja sam naučila da ne otvaramo vrata nepoznatim ljudima, da se ne rugamo osobama s posebnim potrebama. Kriminalci bi mogli ukrasti brojeve računa i kartica ili novac iz kuće i zato vrata otvaramo sa sigurnosnim lancem. Kriminalci su loši ljudi.

Elena Hadun, 2. c

Priloženi dokumenti: