Ukupno: 2025583
Djelatnici OŠ "Đuro Ester" proširili znanje o Istri
Autor: Saša Špoljarić, 13. 10. 2009.

Povodom Dana učitelja, već tradicionalno, ovaj dan obilježavamo zajedničkim druženjem na stručnoj ekskurziji. Ove je godine izbor pao na Istru.

DJELATNICI ŠKOLE PROŠIRILI ZNANJE O ISTRI

Krenuvši u pravcu Rijeke, vozimo se kroz Gorski kotar ukrašen jesenjim bojama. Prošavši kroz tunel Učka, ušli smo u prepoznatljiv krajolik Istre. Pokraj Huma, Roča i Aleje glagoljaša, put nas vodi prema Buzetu i dalje do mjestašca Livade zanimljivom po trgovini tartufa. Tu se na degustaciji upoznajemo s njegovim neobičnim okusom i mirisom. Usprkos visokim cijenama, ne možemo odoljeti kupnji pokoje staklenke cijenjene delicije.

Nastavljamo put prema Višnjanu, pokraj Limskog zaljeva sve do Fažane. Brodom stižemo na prostor NP Brijuni gdje uživamo u vožnji turističkim vlakom, u šetnji, u razgledu izložaka u Muzeju koji govori o nekim drugim vremenima. Oduševljeni smo 1600 godina starom maslinom!

Na kraju dana dolazimo u Poreč gdje večer u hotelu prolazi u veselom druženju uz glazbu i ples. Kao da smo pomalo zaboravili na ovakva druženja!

Sljedeći dan nosi nova uzbuđenja. Počinjemo rođendanskom pjesmom kolegici, a nastavljamo razgledom Poreča uz zanimljive komentare našeg vodiča. Poseban dojam ostavlja Eufrazijeva bazilika i još uvijek prisutna živost na porečkim ulicama.

Nakon Poreča i dinamične obale zapadne Istre, vraćamo se u unutrašnjost prema Grožnjanu, tipičnom gradiću središnje Istre smještenom na uzvišenju. Danas ovim mjestom vladaju umjetnici. Što odabrati, što kupiti za uspomenu?

Nakon šetnje uličicama i trgovinama, čeka nas još jedan istarski ljepotan koji svake godine vrata širom otvara filmskim znalcima. To je Motovun. Gdje na njegovim zidinama naći najpogodnije mjesto za slikanje? Što obuhvati u pozadini – krovove, motovunsku šumu, dinamičan reljef središnje Istre?

Polako se spušta sumrak, a evo i prvih kapi kiše. Vrijeme je za povratak kamenitim ulicama do autobusa. Uz pjesmu i dosjetke, ispunjeni novim dojmovima vraćamo se našoj Podravini.

Dubravka Vajdić, prof.