Ukupno: 2027267
Terenska nastava učenika osmih razreda u Đakovo - Vukovar - Osijek
Autor: Sanja Figač, 26. 5. 2014.

U kišno i prohladno svibanjsko jutro (16. svibnja) učenici osmih razreda naše škole krenuli su na terensku nastavu u pratnji svojih nastavnika (A. Matijević, V. Tulek, B. Pošta-Androlić, S. Antolić, I. Fulir i Anamarija Bobovčan) u Đakovo-Vukovar-Osijek.

Najprije smo posjetili Đakovo  gdje smo razgledali katedralu svetog Petra poznatiju pod nazivom Đakovačka katedrala. To je građevina jedinstvene ljepote, a posebno je poznata po svojim freskama. Sagrađena je u 2. pol. 19. stoljeća za vrijeme biskupa J. J. Strossmajera. Nakon razgledavanje Katedrale i kratkog odmora put smo nastavili prema Vukovaru.

Naše prvo odredište u Vukovaru bila je Vukovarska bolnica gdje smo uz pomoć stručnog vodiča pogledali dokumentarni film i obišli podrumske prostorije u kojima nijemi svjedoci govore o herojstvu, stradanju i patnji ranjenika i osoblja bolnice za vrijeme okupacije grada.

Zatim smo posjetili Spomen dom i Spomen područje Ovčaru kamo su dovedeni ranjenici iz Vukovarske bolnice, ubijeni su i pokopani u zajedničku grobnicu.

Na kraju smo posjetili Vukovarsko memorijalno groblje, mjesto tišine i boli  gdje spomenik u obliku zračnog križa, grobovi branitelja i bijeli križevi svjedoče o velikoj ljubavi izrasloj iz patnje i stradanja. Zapalili smo svijeću u znak sjećanja i otišli s mislima na one koji su se žrtvovali jer su voljeli svoj grad i svoju domovinu.

Nakon ručka i predaha put smo nastavili prema Osijeku gdje smo razgledali vrlo zanimljivu izložbu pod nazivom „ Muzej školjaka i vodenog svijeta“(popraćenu izvrsnim predavanjem).

Iako smo bili umorni i pomalo prozebli, ostvarili smo ciljeve ove terenske nastave.  Puni dojmova kući smo se vratili u kasnim večernjim satima.

Priloženi dokumenti:
Terenska_nastava_ucenika_osmih_razreda_u__akovo.docx (11.49 KB)