Ukupno: 2026257
Posjet sabiralištu papira
Autor: Sanja Figač, 6. 6. 2014.

Učenici Eko grupe trećih razreda posjetili su sabiralište starog papira u Poslovnoj zoni Dravska. Promatrali su kako se stari papir doprema do sabirališta i kako se priprema za otpremanje na daljnju preradu. Postavljali su pitanja o svemu što ih zanima i pravili bilješke.

Saznali su da se stari papir iz plavih spremnika,koji stoje na zelenim otocima u gradu, kamionima dovozi na sabiralište i istovaruje na pokretnu traku. Tu se pregledava i ručno se uklanjaju svi predmeti koji ne pripadaju kategoriji starog papira, a u spremniku su se našli slučajno ili nebrigom nas koji punimo te spremnike. Zatim se pokretnom trakom prebacuje u prešu i preša u velike kocke vezane žicom. Tada se može utovariti u kamione koji ga odvoze do tvornica za preradu (dio u Hartmann i tvornice u drugim dijelovima Hrvatske, dio u Sloveniju). Papir se može reciklirati mnogo puta i zato je vrijedna sirovina. Ako ga redovito odlažemo za ponovnu preradu čuvamo šume i tako direktno utječemo na kvalitetu zraka kojeg  dišemo i biološku raznolikost, a doprinosimo i održivom razvoju.

Osim papira na tom se sabiralištu prikuplja i preša plastična i metalna ambalaža iz trgovina, za koju dobivamo povratnu naknadu.

Nakon obilaska učenici su se okrijepili vodom i sendvičima. Zahvalili su gospodinu Erdecu koji im je sve faze postupka pripreme starog papira objasnio na razumljiv i zanimljiv način.

Voditeljica Eko grupe: Biserka Knez

Priloženi dokumenti: