« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021273
Terenska nastava 6.a, 6.c i 6.d razreda održana u Osijeku i Kopačkom ritu
Autor: Sanja Figač, 8. 6. 2014.

Učenici 6.a, 6.c i 6.d razreda sa svojim razrednicama Davorkom Kalamir, Vesnom Hižman Perošić, Ana-Marijom Bobovčan i učiteljicom hrvatskog jezika Sanjom Antolić u četvrtak 29. svibnja 2014. su posjetili Slavoniju.

Po dolasku u Osijek najprije smo posjetili izložbu „Vodeni svijet“, po broju primjeraka najveću izložbu u Hrvatskoj i srednjoj Europi. Učenici su kroz predavanja i interakcije s voditeljima izložbe vidjeli fosile Panonskog mora, kućice i ljušture slatkovodnih i kopnenih mekušaca Slavonije, Jadranskog mora, ali i iz raznih drugih svjetskih mora.  Također su se upoznali i sa spužvama, koraljima, zvjezdačama , ježincima, ribama, rakovima iz Drave i Dunava, ali i sa neobičnim ribama iz mora, morskim psima i drugim eksponatima.

Nakon izložbe razgledali smo Tvrđu, spomenik kugi te pješke krenuli osječkom šetnicom uz Dravu prema glavnom gradskom trgu. Tamo smo razgledali unutrašnjost crkve sv. Petra i Pavla, HNK te u restoranu Kopika ručali.

Vožnju smo nastavili prema Parku prirode Kopački rit, poplavnom području koje je nastalo djelovanjem dviju velikih rijeka, Dunava i Drave. Najprije smo pješice prošli poučnu stazu od Prijemnog centra do Sakadaškog jezera, a zatim smo se vozili brodom od Sakadaškog jezera  Kanalom Čonakut do Hordovanja koji dijeli Kopačko jezero od Čonakuta. Kopačko jezero je najveće jezero u Posebnom zoološkom rezervatu, a na njemu u svako doba godine obitavaju velike kolonije različitih vrsta ptica poput divljih gusaka, pataka, kormorana, čaplji, čigri, galebova, a neizostavni su i "vladari" kopačkih šuma orlovi štekavci.

Razgledali smo i kompleks "DvoracaTikveš" (prostor šuma i perivoja unutar kojega su smješteni rezidencijalni objekti: Novi dvorac, Stari dvorac, mala kapelica) gdje smo najprije pogledali edukativni film o Kopačkom ritu.

Nakon razgleda dvorca Tikveš analizirali smo sve viđeno.

Sportske aktivnosti su slijedile nakon razgleda svih lokaliteta.

Učenici su tijekom terenske nastave razvijali sposobnost opažanja, izražavanja i zaključivanja te međusobnu suradnju i toleranciju.

Priloženi dokumenti:
terenska_6.a,_6.c,_6.d.doc (28.00 KB)