Ukupno: 2026406
Europski tjedan kretanja - Planinarski izlet na Papuk
Autor: Sanja Figač, 22. 9. 2014.

Mladi planinari

U subotu 20. rujna trebali smo krenuti u Gorski Kotar na Vražji prolaz i u Skrad, no zbog vremenskih neprilika uputili smo se na Jankovac koji se nalazi na Papuku.

Krenuli smo oko 7 sati sa autobusnog stajališta pored škole te smo se vozili nešto više od tri sata sa jednim stajanjem. Autobus nas je ostavio u podnožju Papuka u selu Podravski Drenovac. Laganim hodom krenuli smo prema planinarskom domu Jankovac. Cesta do doma išla je uz prekrasan potok te je s nekoliko mostova prelazila preko potoka. Uz kraća zaustavljanja za sat vremena stigli smo do doma. Odmorili smo se i nešto pojeli te začas krenuli prema grobu grofa Jankovića, no čim smo krenuli morali smo se vratiti jer je počela kiša. Srećom da kiša nije dugo padala pa smo čim je ona prestala opet krenuli prema grobu. Staza je bila skliska i strma, ali smo stigli do izvora potoka Jankovac koji je u polušpilji u kojoj živi endemski puž, a zatim smo se popeli i do groba koji je obnovljen i uređen. Vratili smo se do doma i malo odmorili uz juhu, palačinke, sok, čaj i druge napitke. Nakon igranja na dječjem igralištu krenuli smo šumskom stazom prema slapu Skakavcu. Slap je bio veličanstven – pun hladne vode koja se spušta sa dvadesetak metara visoke stijene te uzrokuje veliku količinu pjene i kapljica vode koja je padala po nama. Nakon što smo ga fotografirali i uživali u njegovoj ljepoti vratili smo se prema domu te se kratko odmorili i krenuli prema Koprivnici. Na povratku smo stali u Virovitici na sladoled, a neki su odlučili pojesti nešto od brze hrane te smo se prošetali središtem grada. U Koprivnicu smo došli u večernjim satima puni dojmova i zadovoljni ovim izletom.

Lukrecija Slobođanac, 7.d