Ukupno: 2027177
Izložba učenika OŠ Đuro Ester OŠ Drnje i OŠ Gola na temu „Križni put“ u Muzeju grada Koprivnice (26.3.-10.4.2015.)
Autor: Snježana Mihočka, 3. 4. 2015.

Dječje likovno stvaralaštvo plijeni pažnju publike tek dok se rješava konkretan likovni problem. Da je tome uistinu tako dokazali su učenici OŠ Đuro Ester, OŠ Drnje i OŠ Gola koji su izložili slike i grafike srednjih formata u Muzeju grada Koprivnice.

Radi se o izložbi koja je nastala u suradnji spomenutih triju škola odnosno ravnateljica/ ravnatelja te mentora- likovnih pedagoga. Učenici iz Drnja i Gole su rješavajući likovni problem pozitivni i negativni prostor plohe otisnuli 14 grafičkih listova. Igrajući se crno bijelim plohama postigli su skladan ritam i snažan kontrast. Njihov mentor Mario Dimić, prof. naglasio im je i vrlo veliku važnost rezbarenja same matrice gdje su učenici u najrazličitijim smjerovima a i tipovima reza postigli grafički šarm koji dodatno krasi njihove linoreze. Izložba se sastoji i od 14 slika naslikanih u tehnici akrila na platnu kojih su autorice učenice OŠ Đuro Ester pod mentorstvom učitelja Darka Markića, akademskog slikara. Učenice su nakon analitičkog promatranja konkretnih ilustracija slikale rješavajući likovni problem kolorističku modulaciju. Vrlo su vješto postigle privid zaobljenosti čistim bojama bez obzira što su se sa spomenutom likovnom tehnikom susrele prvi puta. Učenice su dodatno obogatile svoje kompozicije i metodom podslikavanja tako da na njihovim slikama možemo jasno vidjeti slikarske teksture i fakture. Zbog postavljenih likovnih problema i pravila koje isti za sobom povlače, zbog reprezentativnog izložbenog prostora muzeja, zbog brojne i ugledne publike koja je uveličala samo otvorenje i medija koji su podržali ovaj projekt, našim učenicama možemo samo čestitati i s nestrpljenjem iščekivati nove vrhunske likovne ostvaraje.

Darko Markić