Ukupno: 2027222
Nagradni natječaj „Mali ekolozi – velike nagrade!“ Bioteke i Emmezete
Autor: Snježana Mihočka, 11. 5. 2015.

Na nagradni natječaj „Mali ekolozi – velike nagrade!“ Bioteke i Emmezete uključio se 7.a razred pod vodstvom mentorice profesorice biologije i kemije Ana-Marije Bobovčan.

Ulaskom u drugi krug natjecanja sa realizacijom projekta započeli smo 23. siječnja 2015. godine.

Kako je sam projekt tekao pročitajte u nastavku.

Projektom Koprivozemci smo upoznali učenike 7.a razreda sa vrstama vodozemaca koje žive u našoj neposrednoj blizini. Problem koji smo riješili ovim projektom je osvještavanje učenika 7.a razreda, ostalih učenika naše škole, ali i građanstva o važnosti očuvanja biološke raznolikosti te razlozima ugroženosti (lokalnim i globalnim) žaba. Učenici su projektom razvijali kreativnost, istraživačko učenje, komunikacijske vještine i javni nastup kroz različite aktivnosti. Svoj rad predstavili su učenicima škole, a predstavit će ga i na roditeljskom sastanku.

Svrha projekta je upoznati učenike i građanstvo sa povezanošću očuvanja vodenih staništa i opstankom vodozemaca.

Ciljevi projekta su:

- osvijestiti učenike o važnosti očuvanja vodenih staništa u našoj županiji zbog vodozemaca koji se mrijeste u vodi te naučiti koje vrste vodozemaca žive u Hrvatskoj i prenositi stečeno znanje na ostale učenike naše škole, ali i na sugrađane

- razvijanje stavova i vrijednosti o tome kako svatko od nas može sudjelovati u zaštiti   vodozemaca

- razvijati komunikacijske vještine radom u grupi

- potaknuti učenike na istraživanje i uključivanje u volonterske akcije te razvijanje   kreativnosti

Rezultati našeg projekta su:

Izrada postera i PowePoint prezentacija:

- izradom postera i prezentacija na temu vrste vodozemaca u Hrvatskoj, zanimljivosti o žabama, razlozi zbog kojih su vodozemci ugroženi, prehrana žaba učenici su naučili više o  navedenoj skupini, postere smo izložili u predvorju škole, a navedeno smo prezentirali u  našem razredu i još jednom razredu po izboru od 1. – 8. razreda

Predavanje Gorana Šafareka

- 17.4.2015. na sat biologije nam je došao poznati hrvatski biolog Goran Šafarek, zanimljivim predavanjem saznali smo mnogo o žabama u Hrvatskoj,  ali i o vrstama vodozemaca iz cijelog svijeta jer nam je gospodin Šafarek ispričao brojne zanimljivosti sa svojih putovanja  iz Madagaskara, tropskih prašuma, Azije, Južne Amerike

Sudjelovanje u akciji spašavanja vodozemaca na prometnici Koprivnica-Đelekovec

- uključili smo se u akciju spašavanja vodozemaca sa prometnice Koprivnica – Đelekovec

- zbog vremenskih neprilika samo smo dva puta bili u akciji, 24. i 27.3.2015., nažalost prvi puta nismo pronašli niti jednog vodozemca, dok smo drugi puta spasili 1 vodenjaka, 2 smeđe žabe, 30 običnih krastača (21 ženka i 9 mužjaka)

- odredili smo i gustoću prometa u 15' (19:10 –  19:25) – prošlo je 26 automobila i 2 kamiona

Izrada modela žaba

- na satu razrednika radom u radionici napravili smo modele žaba od kamenja i drva koje smo bojili temperama, modele smo izložili u predvorju škole

Obilježavanje Dana žaba (27.4.2015.)

Postere i prezentacije izradili su učenici: Sarah Posavec, Martina Szabo, Albert Rušak, Toni Krupski, Anja Car, Maria Mlinarić, Jelena Triplat. Učenik (Lukas Bogdanić) koji se zbog bolesti školuje kod kuće je sa Lukom Mihelčićem izradio prezentaciju. U akciji spašavanja vodozemaca sudjelovali su učenici: Marko Katinčić, Loris Lončarić, Hrvoje Indir, Sabina Pintarić, Sarah Posavec, Albert Rušak, Petra Požgaj, Martina Szabo, Dino Jakopanec, Borna Švaco.

Cijeli razred je na satu razrednog odjela sudjelovao u radionici izrade modela žaba od kamenja i drva kao i na predavanju biologa Gorana Šafareka.

Označivače stranica (bookmarkere) su izradili Lucija Šadek, Barbara Jazvec, Hrvoje Vuković i Dubravko Strnad. Film o žabama izradili su Marko Katinčić i Sabina Pintarić.

Pogledajte fotogaleriju slika.

Pogledajte film.