Ukupno: 2027218
Škola u prirodi – Istra
Autor: Snježana Mihočka, 27. 5. 2015.

U utorak 19. svibnja četvrti razredi OŠ „Đuro Ester“ i četvrti razred PŠ Vinica krenuli su u školu u prirodi - Istra. Putovali smo u dva autobusa. Prvo odredište nam je bilo jezero Bajer u Fužinama, malenom mjestu u Gorskom kotaru. Blizu jezera nalazi se špilja Vrelo.

Tamo nam je bilo jako zanimljivo. Divili smo se špiljskim ukrasima: stalaktitima, stalagmitima i stalagnatima. Špilja Vrelo otkrivena je 1950. godine, dugačka je 300 m i ima stalnu temperature od 8 °C.  Prošavši kroz tunel Učku bili smo u Istri. Krenuli smo prema Roču i Humu. Od Roča do Huma vidjeli smo 11 spomenika postavljenih u čast prvom slavenskom pismu glagoljici. Hum je najmanji grad na svijetu. Nakon razgleda Huma krenuli smo prema  Motovunu. Čuli smo  legendu o Velome  Joži  i motovunskim zvonima. Prošetali smo po zidinama i imali lijep pogled na rijeku Mirnu. Slobodno vrijeme iskoristili smo za sladoled. Kada smo konačno došli u Peroj svima nam je laknulo što smo nakon mnogo sati vožnje stigli u hotel. Smjestili smo se u sobe, otišli na večeru i za kraj dana imali malu zabavu na terasi hotela.

Drugi dan nakon doručka posjetili  smo Pulu. Pula je najveći grad u Istri i turističko mjesto. Tamo smo posjetili Akvarij. Bilo nam je lijepo gledati ribe i sve druge vrste morskih životinja. U ruci smo držali zvjezdaču, trpa, ježinca i raka. Akvarij je i oporavilište morskih kornjača pa smo tamo vidjeli Maricu, Grandea i Diega, koji je stvarno velika kornjača.       Obišli smo i Arenu gdje su se nekada održavale gladijatorske borbe. Prošli smo kroz slavoluk Sergijevaca i odmorili se kod Augustovog hrama. Vidjeli smo i brodogradilište Uljanik. Popodne smo proveli u NP Brijuni. Veliki Brijun obišli smo vlakićem i pješice, a najljepše nam je bilo u safari parku gdje smo vidjeli različite životinje: zebre, nojeve, magarce, muflone, goveda i slona. Prije povratka razgovarali smo s papagajem Kokijem.  Kasno popodne proveli smo na plaži. Kupali smo se u ledenom moru, ali nam je bilo super. Nakon večere imali smo talent  šou.

Treći dan posjetili smo Poreč i Eufrazijevu baziliku. Bazilika je jako lijepa i pod zaštitom je UNESCA.  Popeli smo se na vrh tornja. Imali smo lijep pogled na Poreč i more ispod nas.  Jama Baredine bila je sljedeće odredište. Jako nam se svidjela.  U jami ima puno ukrasa. U njoj smo uživali gledajući Čovječju ribicu. Čovječja ribica je hrvatski endem, rijetka i zaštićena vrsta. U jami je bilo hladno, a spustili smo se na dubinu od 60 metara. Popodne smo se kupali u bazenu, a za kraj smo imali kviz i pidžama party.

Zadnji dan odjavili smo se iz hotela i krenuli u Labin na farmu životinja Drijade.         Na farmi životinje žive slobodno, a vidjeli smo boškarine, krave, konje, koze, svinje, guske, kokoši i magarca. Sve su životinje pitome i uživali smo mazeći ih.  Put smo nastavili prema Opatiji i Rijeci.  U Opatiji smo vidjeli mnoge vile.  Zaustavili smo se na Trsatu iznad Rijeke. Puhala je bura i padala je kiša, ali nas nije spriječila u razgledu svetišta. Trsat je bio lijep i zanimljiv, a čuli smo i priču o čudotvornoj  slici  Majke Božje imena „Majka milosti“. Sliku je stanovnicima Trsata poklonio papa Urban V,  kako bi ih utješio zbog  gubitka Svete kućice.

Krenuli smo prema Karlovcu. Stali smo u McDonaldsu gdje smo se najeli. Nastavili smo put prema doma. U Koprivnicu smo stigli u 22 sata. Nastava u prirodi nam se jako svidjela i uživali smo u njoj, ali jedva smo čekali da se vratimo kući i zagrlimo roditelje.

Pogledajte fotogaleriju.

Iva Tonklin, Dunja Međurečan i  Dinko Majerus  4.a