« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021284
SREBRNI STATUS MEĐUNARODNE EKO ŠKOLE
Autor: Snježana Mihočka, 1. 6. 2015.

Ove školske godine smo po peti put obnovili status Međunarodne Eko škole i time stekli status srebrne eko škole.

Školsku svečanost podizanja zelene zastave održali smo 27. svibnja 2015. godine.

Nakon kratkog programa ravnateljica škole Sanja Prelogović, zamjenik gradonačelnice gospodin Mišel Jakšić, voditeljica Odsjeka za zaštitu okoliša i zaštitu prirode u Koprivničko-križevačkoj županiji gospođa Ana Kranjčev i velečasni Dominik Vukalović uz pjesmu Eko himne koju je otpjevao školski zbor podigli su zelenu zastavu.

PREGLED AKTIVNOSTI EKO ŠKOLE  2013./2015. god.

Obilježili smo Europski tjedan kretanja, Olimpijski dan, Dan grada (izložba učeničkih radova na glavnom gradskom trgu), Green AppleDay sadnjom autohtonih grmova.

Naša školska Učenička zadruga Đurđica izložila je radove naših učenika na sajmu upriličenom uz Dane grada. Na prodajnoj izložbi mogli su se kupiti različiti predmeti koje su izrađivali naši učenici pod vodstvom voditeljice zadruge Vesne Hižman-Perošić.

Svečanost Dana kruha i zahvalnosti u našoj je školi obilježena školskom priredbom i blagoslovom hrane i jesenskih plodova. Na priredbi su nastupili učenici nižih i viših razreda pjesmama, recitacijama i igrokazima posvećenima velikom značenju kruha u našem svakodnevnom životu.

Sudjelovali smo u Koprivničkom klimatskom tjednu: suradnja s Komunalcem (izrada „Eko

razglednica“ i drvenih putokaza s eko porukama), učenici članovi Ekološke grupe razredne

nastave napravili su i dijelili letke o zaštiti šuma.

Školu su posjetili liječnici, medicinske sestre koji su govorili o zdravlju i pravilnoj prehrani.

Tijekom mjeseca borbe protiv ovisnosti učenici su izradili edukativne postere o ovisnostima.

Surađivali smo  s Gimnazijom Fran Galović, Hrvatskim šumama u projektu „Šuma u školi, škola u šumi“.

Eko grupa razredne nastave bila je na vodocrpilištu i sabiralištu papira, Elektru, u Tjednu kretanja brojili su promet biciklima.

Mladi planinari obišli su Kamešnicu, Papuk, Petrov vrh, Stankov vrh, Kamačnik

Održano je niz likovnih radionica (izrada božićnih čestitki, oslikavanje jaja).

Sudjelovali smo u Međunarodnom projektu Edu Tech i to u kvizu znanja pomoću e-learning tečaja na temu obnovljivih izvora energije (fotonaponskim sustavima, vjetroelektranama, bioplinu, biogorivu, geotermalnoj energiji).

Učenici su sudjelovali u radionici Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Kc-kž županije u suradnji s Državnim zavodom za zaštitu prirode o inventarizaciji i praćenju vaskularne flore s osvrtom na kockavicu.

Tijekom 2014/15. naša škola je započela suradnju sa školom CollègeMarcSangnier  iz

Francuske, učenici petih razreda i nastavnice (Tomislava Kraljić, Ana-Marija Bobovčan,

Tijana Martić, Mirna Kovačić) radili su na zajedničkim aktivnostima koje obuhvaćaju teme

održivog razvoja.

Uključili smo se u nagradni natječaj Bioteke i Emmezete: Mali ekolozi – velike nagrade! Sa

projektima: Kako nam kućanski aparati zvučno onečišćuju životni prostor? – 6.b i mentor

Miroslav Kanisek; Koprivozemci - 7.a i mentorica Ana-Marija Bobovčan.

Sudjelujemo na županijskoj i državnoj smotri projekata iz područja Građanskog odgoja i

obrazovanja sa temom: „Voće-zašto?“ (učenici 7.d razreda: Lea Miloš, Hana Knežević,

Mihaela Šestanj, Filip Verčević i mentorica Ana-Marija Bobovčan).

27.4.2015. u Domu mladih povodom  57. godišnjice  Gradskog komunalnog poduzeća

„Komunalac“ održana je Eko revije, učenici su se predstavili i recitacijama te pjevanjem Eko

himne naše škole.

Sudjelovali smo u prvom natjecanju u kristalnom rastu za učenike osnovnih i srednjih škola

u Hrvatskoj, pod imenom 'Ljepota kristalnih ploha' u organizaciji Hrvatske udruge

kristalografa i Hrvatske kristalografske zajednice, u suradnji s PLIVOM.

Uključili smo se u kampanju LitterLess.

- Održana su predavanja i radionice učenicima od strane Udruge UZOR Hrvatske. Učenici su

naučili razliku otpada i smeća te zašto je potrebno sortirati otpad.

- Učenici su sudjelovali u akcijama čišćenja okoliša škole, ali su sudjelovali i u akciji

globalnog karaktera „Zelena čistka“. Riječ je o akciji čišćenja šumskih staza i putova od

ilegalnih odlagališta smeća. Akcija se provodila na području Grada Koprivnice, Mjesnog

odbora Reka i šumskog područja Dugačko Brdo.

- Postavili smo u hodniku škole eko kutak.

- Reciklirali smo stare papire i dobiveni papir iskoristili za izradu eko drva.

- Od otpadnih materijala izrađivali smo modele kukaca te odjevne predmete.

Sudjelovali smo u suradnji s Ekološkim društvom Koprivnica u već tradicionalnom spašavanju vodozemaca na prometnici Koprivnica-Đelekovec.

Papirusi sakupljaju stari papir, PŠ Vinica provodi akcije sakupljanja starog papira i plastičnih čepova.

Obilježili smo Svjetski dan voda izradom edukativnih letaka i panoa kao i Dan planeta Zemlje.

Tijekom cijele godine eko patrole unutar razrednih odjeljenja vodile su brigu o školskom okolišu, o zelenilu, cvijeću, te o održavanju čistoće u školi.

Zahvaljujem dragim gostima, roditeljima, medijima, članovima Školskog odbora  koji su prepoznali važnost ove svečanosti i svojim prisustvom podržali učenike u provođenju svih aktivnosti Eko škole.

Koordinatorica Međunarodne Eko škole:

Ana-Marija Bobovčan, prof. mentor