« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021102
ROME ROCKS U SREDNJOJ ŠKOLI
Autor: Snježana Mihočka, 27. 11. 2015.

Nakon izuzetnog uspjeha predstave Rome Rocks kojom su učenici šestih razreda OŠ „Đuro Ester“ u lipnju ove godine počastili svoje roditelje, prijatelje i nastavnike, odlučili smo svoju izvedbu ponoviti i u Srednjoj školi Koprivnica. U suradnji učitelja naše škole i profesorice povijesti u Srednjoj školi Marije Gabelice  upriličeno je  ovo putovanje u daleku prošlost i ne tako daleki Rim.

14. studenoga 2015. naši su talentirani mladi glumci priredili pravi spektakl odigravši zapažene uloge u povijesno-glazbenoj predstavi  Rome Rocks. Na sceni se izmijenilo čak 20 glumaca. U glavnim ulogama nastupili su Jan Vuk (Cezar), Petar Grubić (Pompej), Borna Kovačić (Kras), Hrvoje Horvat (faraon Ptolomej XIII.) i Lucija Kuzmić (Kleopatra), dok su zapažene uloge ostvarili i Sara Božić, Karla Filipić,  Matej Koštić, Ana Krupski, Gabriela Lončar, Dorijan Lončarić, Marko Mihoković,  David Premec, Lovro Rod,  Josip Široki,  Zvonimir Švagelj, Viktorija Vukmanić i Mia Zagrajski kao vojnici, senatori i Kleopatrina pratnja. Pripovjedačice su bile Jana Nakić i Patricija Bačani.  Za scenarij i režiju pobrinule su se učiteljice Mirna Kovačić i Ines Vađunec, a za glazbeni dio učitelj Mihael Kivač. Učitelj Ivan Piskač fotografirao je i snimao predstavu. Predstava je, povezujući povijesne događaje i ličnosti s modernom rock glazbom, prikazala jedan period povijesti Rimske Republike u vrijeme Prvog trijumvirata. Na sceni su se izmjenjivale političke spletke, sukobi vojski i donošenje političkih odluka s ponekom ljubavnom scenom između Cezara i Kleopatre. Učenici su se za ovaj trenutak marljivo pripremali puna dva mjeseca, uvježbavajući svoje uloge na brojnim probama na koje su se savjesno odazivali. Predstava je privukla mnogo gledatelja, srednjoškolaca i profesora, koji su dugim i bučnim aplauzom nagradili trud glumaca. Budući da su i druge škole prepoznale originalnost, pristupačnost i zanimljivost ovakvog tipa usvajanja gradiva iz povijesti, već su dogovorena i druga gostovanja. Učenici su pokazali velik interes za ovaj oblik nastave pa se nadamo da ćemo svaku školsku godinu završiti barem jednim povijesnim igrokazom s kojim ćemo se predstaviti i svojoj publici, a i s kojim ćemo moći gostovati na drugim školama i tako dostojno zastupati kvalitetu rada i svestranost naše škole.

Ines Vađunec, prof., Mirna Kovačić, prof.