« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021273
STUČNO – EDUKATIVNI SKUP „ZNANJEM PROTIV MRŽNJE“
Autor: Snježana Mihočka, 28. 11. 2015.

Učenice 8.b. razreda Osnovne škole „Đuro Ester“ (Lara Podhraški, Erza Stajku, Evelyn Starčević i Katarina Sučević) pod vodstvom učiteljice povijesti i geografije Mirne Kovačić sudjelovale su na stručno - edukativnom skupu "Znanjem protiv mržnje" koji se održao 18. studenog 2015. u Osnovnoj školi Antuna i Ivana Kukuljevića u Varaždinskim Toplicama.

Skup u organizaciji Udruge za edukaciju i promicanje ljudskih prava u suradnji s Veleposlanstvom Republike Njemačke, Varaždinskom županijom te OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića, namijenjen je učenicima srednjih i 8. razreda osnovnih škola te nastavnicima i profesorima društvenih predmeta. Jedan od ciljeva Udruge je edukacija tih skupina o povijesti i kršenju građanskih prava. Središnja tema skupa bila je 70. godišnjica završetka Drugog svjetskog rata kao najvećeg ljudskog sukoba u prošlosti u kojemu su prekršena mnoga ljudska prava, te se s nasljeđem tog sukoba tek valja suočiti.

Na skupu je sudjelovalo stotinjak učenika i profesora osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije, Međimurske i Koprivničko – križevačke županije.

Projekt se redovito održava u studenom, mjesecu obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv fašizma, antisemitizma i ksenofobije i dotiče se obrazovnih sadržaja iz povijesti, etike, sociologije, vjeronauka, hrvatskog jezika, građanskog odgoja i obrazovanja.

Među predavačima bila je i Elke Tiedt iz njemačkog veleposlanstva koje je ujedno i jedan od organizatora ovog velikog skupa. Njemačka diplomatkinja govorila je o situaciji u Njemačkoj zadnjih dana najvećeg rata u povijesti čovječanstva. Skup je vodio prof. Milivoj Dretar, učitelj povijesti i geografije, te predsjednik Udruge za edukaciju i promicanje ljudskih prava, koji je održao iznimno zanimljivo predavanje o najpoznatijim nacističkim zločincima, te ujedno najavio ponovno okupljanje i sljedeće godine.

Mirna Kovačić, prof.