« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021201
„ROME ROCKS“ IDE DALJE – GOSTOVANJE U OŠ „BRAĆA RADIĆ“
Autor: Snježana Mihočka, 11. 4. 2016.

Nakon izuzetnog uspjeha predstave „Rome Rocks“  kojom su učenici šestih razreda OŠ „Đuro Ester“ u lipnju 2015. godine počastili svoje roditelje, prijatelje i nastavnike, odlučili smo svoju izvedbu ponoviti i u drugim koprivničkim školama koje su zainteresirane za ovakav oblik nastave povijesti.

Nakon gostovanja u Srednjoj školi Koprivnica, putovanje u daleku prošlost nastavilo se u Osnovnoj školi „Braća Radić“.

7. travnja, naši su talentirani mladi glumci priredili pravi spektakl odigra vši zapažene uloge u povijesno-glazbenoj predstavi  Rome Rocks. Na sceni se izmijenilo čak 18 glumaca. U glavnim ulogama nastupili su Jan Vuk (Cezar), Petar Grubić (Pompej), Borna Kovačić (Kras), Hrvoje Horvat (faraon Ptolomej XIII.) i Lucija Kuzmić (Kleopatra), dok su zapažene uloge ostvarili i Sara Božić, Karla Filipić,  Matej Koštić, Gabriela Lončar, Dorijan Lončarić, Marko Mihoković, Petar Mikšić, David Premec, Patrik Perušić, Viktorija Vukmanić i Mia Zagrajski kao vojnici, senatori i Kleopatrina pratnja. Pripovjedačice su bile Jana Nakić i Patricija Bačani.  Za scenarij i režiju pobrinule su se učiteljice Mirna Kovačić i Ines Vađunec, a za glazbeni dio učitelj Mihael Kivač. Učitelj Ivan Piskač fotografirao je i snimao predstavu.

Predstava je, povezujući povijesne događaje i ličnosti s modernom rock glazbom, prikazala jedan period povijesti Rimske Republike u vrijeme Prvog trijumvirata. Na sceni su se izmjenjivale političke spletke, sukobi vojski i donošenje političkih odluka s ponekom ljubavnom scenom između Cezara i Kleopatre. Učenici su se za ovaj trenutak marljivo pripremali, uvježbavajući svoje uloge na brojnim probama na koje su se savjesno odazivali. Predstava je privukla mnogo gledatelja, pet razrednih odjeljenja petih razreda, te dva sedma razreda, koji su dugim i bučnim aplauzom nagradili trud glumaca.

Budući da su i druge škole prepoznale originalnost, pristupačnost i zanimljivost ovakvog tipa usvajanja gradiva iz povijesti, već su dogovorena i slijedeća gostovanja. Učenici su pokazali velik interes za ovaj oblik nastave pa se nadamo da ćemo i u budućnosti uspješno dramatizirati najzanimljivije epizode iz svjetske i nacionalne povijesti pridonoseći popularizaciji povijesti kao nastavnog predmeta i stvarati sve više zaljubljenika u povijest i budućih istraživača prošlosti.

U lipnju će učenici povijesno-dramske skupine premijerno izvesti predstavu „Igre prijestolja na hrvatski način“ koja će publiku odvesti u razdoblje kasnoga srednjeg vijeka, te ih upoznati sa spletkama na dvoru Žigmunda Luksemburškog i Barbare Celjske. Vjerujemo da je stalno osuvremenjivanje nastave osnovni preduvjet za izvrsnost nastavnog procesa, pa se nadamo da će i ta predstava naći put do mladih gledatelja i da ćemo gostujući na drugim školama  dostojno zastupati kvalitetu rada i svestranost naše škole.

Mirna Kovačić, prof. povijesti i geografije