Ukupno: 2026398
Promicanje istine o Domovinskom ratu
Autor: Snježana Mihočka, 18. 10. 2016.

Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske podružnica Koprivničko-križevačke županije nastavlja projekt „Promicanje istine o Domovinskom ratu u školama na području Koprivničko-križevačke županije“. Projekt je dobio pozitivno mišljenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Agencije za odgoj i obrazovanje.

Tako smo već treću  godinu zaredom u sklopu projekta ugostili dvojicu vrsnih predavača, hrvatskih branitelja Roberta Vulića i Darka Kerešu koji su održali sat u osmim razredima.  Njihov dolazak povezali smo sa nedavnim Danom neovisnosti, državnim praznikom proizašlim iz Domovinskog rata. Obojica predavača uspjeli su punih 45 minuta svojim predavanjem održati punu pažnju osmaša od kojih su se mnogi i pod odmorima zadržali da bi postavili još poneko pitanje.
Na učenicima pristupačan i zanimljiv način govorili su o uzrocima koji su doveli do rata , o stvaranju Hrvatske vojske,obrani Domovine i žrtvama rata. Uz prezentaciju su pokazali  učenicima koji su sve krajevi Hrvatske bili okupirani i kojim akcijama ili vojno-redarstvenim operacijama oslobađani.
Naglasak je bio na doprinosu naše županije Domovinskom ratu pa su tako učenici mogli doznati kako je preuzeta koprivnička vojarna, koje su vojne postrojbe formirane te da je osim ljudstva naša županija opskrbljivala vojnike na svim bojištima (hrana, odjeća, obuća), dala utočište mnogim prognanicima i izbjeglicama, te da su koprivnički liječnici bili prisutni na svim bojištima.
Svakako je sat sa braniteljima bio prekratak da bi u njega stalo sve što bi nam naši gosti imali za  reći, a isto tako i učenici htjeli pitati.
Kao škola pozdravljamo ovaj projekt, jer najbolje se uči  o bližoj prošlosti od neposrednih sudionika povijesnih događaja .  Stoga, srdačno hvala svim nositeljima projekta , a posebno braniteljima Vuliću i Kereši  s kojima se uvijek ugodno družimo.

Jasminka Fanuko-Polančec