« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021172
Predstavljanje monografije
Autor: Saša Špoljarić, 30. 11. 2009.

Predstavljanje monografije "Leptiri Hrvatske"

dr. Radovana Kranjčeva

PREDSTAVLJANJE MONOGRAFIJE „LEPTIRI HRVATSKE“

dr. RADOVANA KRANJČEVA

U knjižnici i čitaonici „Fran Galović“ 19. studenoga 2009.  učenici 6.d razreda s razrednicom Ana-Marijom Bobovčan, profesoricom biologije i kemije prisustvovali su predstavljanju monografije „Leptiri Hrvatske“ dr. Radovana Kranjčeva.

U program je bio uvršten projekt učenika OŠ „Blaž Mađer“ iz Novigrada Podravskog. Recitirane su mnoge pjesme s temom očuvanja zemlje od kojih bi istaknula pjesmu „I reče Zemlja“. Projekt je završen prigodnom kajkavskom pjesmom „Naša Podravina“.

Dr. Kranjčev je napomenuo da bi volio izdati još jednu knjigu srodne tematike. Posjeduje zbirku leptira s više od 850 vrsta i više od 5 000 primjeraka leptira. Da bi što temeljitije istražio pojedine vrste, čak do 70 njih, istraživao ih je kod kuće u kavezima. Također je istraživao puževe, pauke, bogomoljke, lišajevsku vegetaciju i dr.

U Hrvatskoj ima više od 100 vrsta leptira s dosta endema. Neki od spomenutih zaštićenih leptira bili bi: leptir plavac i lastin rep. Najviše endema obitava na planinama Velebita, Dinare i Biokova, te livadama Hrvatske.

Leptiri se teže prepoznaju po spolu, ali obično su ženke krupnije. Neke leptire inseide (staklastih krila) ponekad teže prepoznajemo, a neke ne primjećujemo zbog dobre mimikrije (stapanja s okolinom). Pojedine vrste se sele pa ih zbog toga nazivamo selci. Dr. Kranjčev je opisao kako je jednom vidio cijelo jato leptira s oko milijun primjeraka kako su prelijetali jedan dio prometnice gotovo tri sata. Isto tako objasnio je da oni bez većeg problema od naših krajeva prelete do Afrike.

Problem se pojavljuje s gusjenicama koje jedu lišće mnogih biljaka i ugrožavaju šume. Neki od spomenutih noćnih leptira su; lente, grbica… Od ostalih vrsta leptira su: leptir koštar (česta vrsta u našim krajevima), hrastov prelac, mrtvački plašt, crni apolon (Gorske livade), ljiljak, šumske riđe…

Dr. Kranjčev nam je pokazao fotografije leptira i gusjenica te završio svoju prezentaciju.

Ivona Čižić, 6.d