« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021277
„Vukovar je riječ koja vrijedi više od tisuću slika“
Autor: Snježana Mihočka, 2. 2. 2017.

Tu smo rečenicu mogli pročitati na izložbi „Bitka za Vukovar“ prigodom dvodnevne terenske nastave u Gradu heroju .

Naime, naši su osmaši  26. i 27. siječnja 2017. sudjelovali u projektu „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ u kojem sudjeluju sve škole u Hrvatskoj. Devedesetak učenika 8.a,b,c i d razreda pratilo je šestero nastavnika: Miroslav Kanisek, Anja Ćosić, Matija Rušak, Darko Markić, Ana Mihac Kovačic i Jasminka Fanuko- Polančec.

Imali smo stvarno priliku vidjeti i doživjeti slike Vukovara danas, ali i njegove ne tako davne prošlosti.

Tako su prvog dana, odmah po dolasku učenici u dvorani hostela „Dubrovnik“  u kojem su bili smješteni, slušali predavanja „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“ . Kroz predavanja i prezentacije učili su o pojavi i razvoju velikosrpske ideje koja će dovesti do strahota rata, ali i o zajedništvu i domoljublju koje je stvorilo samostalnu i suverenu Republiku Hrvatsku. Upravo najveći doprinos tome dali su branitelji Vukovara koji su gotovo tri mjeseca odolijevali  dvadeset puta jačim snagama JNA i srpskih paravojnih postrojbi.

Istog smo dana  posjetili i novootvoreni Muzej vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar koji se nalazi u sklopu novoobnovljenog dvorca Eltz. Kroz muzejske postave upoznali smo povijest vukovarskog kraja od eneolitika do Domovinskog rata, tj. unatrag pet tisuća godina.

Terenski obilazak prvog dana završio je  pred  Križem na ušću Vuke u Dunav posvećenom svim poginulima za slobodu Hrvatske na kojem starim hrvatskim pismom, glagoljicom, piše „Navik on živi, ki zgine pošteno“.

Slijedećeg dana posjetili smo najvažnije memorijalne lokacije u Vukovaru. Tako smo bili u Spomen domu hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, poznatoj kao „Groblje tenkova“ .

Memorijalno  groblje vukovarskih žrtava iz Domovinskog rata puno je simbolike - zračni križ sa vječnom vatrom, 938 bijelih križeva,grob Blage Zadre,….   i nikoga ne može ostaviti ravnodušnim, baš kao ni  Spomen dom Ovčara i mjesto masovne grobnice sa dvije stotine grmova koji predstavljaju po jednu žrtvu .  Zapalivši svijeće odali smo počast svim stradalima.

Posebno je  upečatljiv bio i Muzej sjećanja u podrumu vukovarske bolnice gdje smo pogledali film o bolnici u vrijeme Bitke za Vukovar.  Nismo zaobišli ni najpoznatiji simbol grada, spomen-obilježje Vodotoranj s kojeg se tijekom 87-dnevne bitke neprestano vijorila hrvatska zastava.

Terenski obilazak završio je u krugu bivše vojarne, tj. Memorijalnog centra gdje je postavljena izložba vojne tehnike na otvorenom, a posjetili smo i muzejski postav „Sjećanje na Domovinski rat -bitka za Vukovar“ te vjerodostojan prikaz srpskih koncentracijskih logora „Stajićevo i Begejci“.

Kroz sve lokalitete vodili su nas stručni vodiči, a predavanja držali povjesničari ili vojni časnici, sudionici bitke za Vukovar .

Posljednja aktivnost projekta bila je Škola mira u dvorani uz rodnu kuću nobelovca Lavoslava Ružičke gdje je o vrijednosti mira i tolerancije govorio brigadir Petar Ćavar, a nakon toga uslijedio je Kviz za učenike „Živjeti Vukovar“. Najbolje znanje o Vukovaru pokazale su učenice naše škole Marija Klarić i Iva Bešvir osvojivši prvo mjesto u konkurenciji četiri škole koje su istovremeno sudjelovale u projektu.

Međutim, osim učenja,  učenici su se mogli i zabaviti . Bila je organizirana i disko-večer na kojoj su se opustili i zabavili, upoznavali i družili  sa vršnjacima iz drugih škola.

Također je za učenike naše škole ovaj posjet imao i humanitarni karakter. Na poticaj nastavnika Miroslava Kaniseka,  učenici su dobrovoljno prikupili oko 1000 kuna, kupili prehrambene proizvode i odnijeli ih u Socijalnu samoposlugu u Vukovaru te na taj način pomogli socijalno najugroženijim stanovnicima Vukovara.

Usprkos zimi i zgusnutom rasporedu, učenici za svoju pažnju, aktivnost i interes koji su pokazali tijekom ove dvodnevne nastave zaslužuju velike pohvale, a što su sve naučili već se vidi na satovima povijesti  nakon povratka iz Vukovara.

I, doista, posjetivši Vukovar i mnoga mjesta sjećanja, naučili smo puno, vratili se puni dojmova, …slike današnjeg Vukovara isprepliću se sa slikama iz Domovinskog rata, a sve te slike sadržane su u samo jednoj riječi  - VUKOVAR!

Jasminka Fanuko-Polančec, prof.