Ukupno: 2026021
ŽUPANIJSKO STRUČNO VIJEĆE UČITELJA POVIJESTI
Autor: Snježana Mihočka, 3. 5. 2017.

Prošlog je mjeseca naša škola bila domaćin skupa na kojem su se okupili učitelji povijesti iz cijele županije.

Voditelj ŽSV-a Tomislav Bogdanović, pozdravio je nazočne, a ravnateljica škole, Sanja Prelogović  svima je zaželjela dobrodošlicu. Skup je bio podijeljen u dva dijela.

Prvi dio bio je posvećen dramatizaciji u nastavi povijesti kojom se posebno bavi Mirna Kovačić, prof. povijesti i geografije na našoj školi. Unatrag tri godine oformila je skupinu pod nazivom „Povijest za budućnost“ koja povijesne teme obrađuje igranjem uloga. Na taj način popularizira povijest kao nastavni predmet i povećava zainteresiranost učenika koji ponosno prikazuju svoje predstave ne samo u našoj školi, nego i  gostujući na drugim školama, pa i izvan naše županije.

Nakon uvodnog predavanja kolegice Mirne, uslijedio je dramski prikaz povijesne skupine na temu Protudvorskog pokreta s kraja 14. i početka 15.st. pod nazivom „Igre prijestolja na hrvatski način“. Učenici su i ovaj put oduševili prisutne i pobrali veliki pljesak.

Drugi dio skupa nosio je naziv  Ekohistorija u nastavi povijesti. Ekohistorija ili povijest okoliša je znanstvena disciplina koja proučava prošle ekosustave, te povijest interakcije čovjeka i prirode na različitim razinama.

Posebna čast nam je bila što smo ugostili dr.sc. Hrvoja Petrića, profesora na studiju povijesti Filozofskog fakulteta u Zagrebu na kojem predaje kolegije iz područja gospodarske povijesti i ekohistorije. Tema njegovog predavanja bila je Ekohistorija i malo ledeno doba kojom je prikazao utjecaj klimatskih promjena na povijest okoliša, i to ne samo na prirodna obilježja već i na društvo, kulturu, običaje, zdravlje ljudi, ali i na ratna zbivanja.

Tom se temom bavi i kolega Nikola Cik, profesor povijesti u OŠ Franje Viktora Šignjara, Virje koji nam je održao predavanje Ekohistorija Đurđevca i Virja u 2.pol.18.st. To je bila i tema njegova diplomskog rada koji je izdan i u obliku knjige, a u kojem je istraživao povezanost prirode i ljudi, tj. Đurđevca, Virja i okoliša, te iznio niz podataka analizirajući povijesne karte, promjene toka rijeke Drave, poljoprivredne kulture, ali i crkvene matične knjige i vojne popise ovog kraja u prošlosti.

Jasminka Fanuko-Polančec i Mirna Kovačić