Ukupno: 2027195
Književni susret
Autor: Saša Špoljarić, 5. 12. 2009.

KNJIŽEVNI SUSRET S BRANKOM PRIMORAC

Prvi dan mjeseca prosinca u našoj smo školi ugostili književnicu Branku Primorac, autoricu dječjih romana Maturalac i Ljubavni slučaj mačka Joje. Susretu su prisustvovali učenici 3., 5. i 7. razreda. Književnica je ispričala anegdotu iz djetinjstva kada se, kao dvanaestogodišnjakinja, zaljubila u mladića 10 godina starijeg od sebe koji joj je rekao da bi trebala postati novinarka što se i ispunilo. Gospođa Primorac radi kao urednica u Večernjem listu. Istaknula je da je njezin književni rad započeo relativno kasno, ali s puno uspjeha. Najuspješnije joj je djelo roman za mlade Maturalac za koji je dobila književnu nagradu „Mato Lovrak“ za najbolji roman za mlade objavljen u 1993. godini i kojeg su čitatelji dobro primili. Maturalac je obavezna lektira u 7. razredu. Učenici su pripremili brojna pitanja za književnicu. Saznali smo da je knjiga Maturalac nastala kada se njezin sin vratio s maturalnog putovanja i ispričao dogodovštine s puta. Učenike je najviše zanimalo koje su se zgode iz djela stvarno dogodile. Također smo saznali kako je nastala priča o mačku Joji, posvećena mačku koji je 17 godina živio u njihovoj obitelji. Književnica je istaknula potrebu ljubavi i brižnog odnosa prema životinjama. Njoj je osobno najdraže njezino djelo Moj djed astronaut.

Nikolina Sabolić