Ukupno: 2026485
Županijsko stručno vijeće učitelja i nastavnika geografije
Autor: Snježana Mihočka, 24. 5. 2017.

Naša škola „Đuro Ester“ bila je još jednom domaćin stručnom skupu Županijskog stručnog vijeća učitelja i nastavnika geografije osnovnih i srednjih škola Koprivničko-križevačke županije.

TEMA ovog skupa bila je ISTRAŽIVAČKO UČENJE KAO NASTAVNA METODA.

Održala sam predavanje i radionicu na temu Istraživačko učenje kao metoda. Kroz predavanje podsjetili smo se na stanje učenja i poučavanja geografije, koliko nastavni programi podupiru istraživačko učenje, što sve ono omogućuje uz zaključak da je istraživačko poučavanje vođenje učenika u stvaranju razumijevanja temeljnih znanstvenih predodžbi kroz izravno iskustvo s materijom uz pomoć konzultacije literature, drugih izvora i kroz rasprave među učenicima.

S obzirom na stupanj samostalnosti učenika, razine istraživanja su: potvrda istraživanjem, strukturirano istraživanje, vođeno istraživanje i otvoreno/pravo istraživanje.

Osnovne etape su: definiranje pitanja, prikupljanje podataka, analize i zaključak.

Slijedila je radionica u kojoj su učitelji radeći u skupinama trebali dobivenu pripremu promijeniti na taj način da podržava istraživačko učenje kao metodu. Sve su skupine u tome bile više nego uspješne te su ponudile više mogućnosti kako oblikovati sat na temu Multinacionalne kompanije.

U nastavku vidjeli smo zanimljive primjere dobre prakse. Učenik OŠ Sokolovac Bruno Dević uz pomoć učiteljice Zdenke Drakulić prikazao nam je primjer istraživačkog rada na temu Divlja odlagališta otpada i klizišta u općini Sokolovac.

Krešimir Šadek, učitelj geografije iz OŠ Ferdinandovac prikazao je kako su učenici istraživali prostor kroz temu Odnos čovjeka i okoliša na području Novog Virja i Ferdinandovca od nastanka naselja do danas.

Nakon razmjene iskustava pokazala sam primjer izrade planiranja i učenja prema obrascu pripreme s kompetencijama na primjeru nastavne jedinice u 6. razredu Države Amerike – ponavljanje i vježbanje.

Skup smo završili prisjećanjem na 15 godina djelovanja našeg Županijskog stručnog vijeća uz prijedloge o inovacijama u radu i pozivom na suradnju u sljedećoj školskog godini uz zaključak: „Mnogo više naučimo tražeći odgovor na pitanje i ne nalazeći ga nego od učenja samog odgovora.“ (Lloyd Alexander)

Voditeljica ŽSV-a  geografije

Dubravka Vajdić Kolarić, učitelj savjetnik