Ukupno: 2025544
ODGAJAJU LI NAS DRUŠTVENE MREŽE?
Autor: Snježana Mihočka, 24. 5. 2017.

Dana 23.5.2017. godine 10 učenika osnovne škole „Đuro Ester“ pod vodstvom nastavnica hrvatskoga jezika, Martine Andrašić i Sanje Antolić, sudjelovalo je u debati. To su, redom, učenici: Patricija Bačani, Sara Božić i Jana Nakić iz 7.a, Ivan Buhić i Lea Ivančan iz 7.b, Jakov Biršić Dora, Fran Katinčić, Borna Kovačić i Tina Odobašić iz 7.c te Mia Sever iz 7.d razreda.

Osim učenika naše škole, sudjelovali su i učenici Osnovne škole „Antun Nemčić Gostovinski“  i  Osnovne škole „Braća Radić“ , također po 10 učenika iz svake škole. Voditelji programa i suci bili su učenici Gimnazije „Fran Galović“, Srednje škole Koprivnica i Obrtničke škole, a mentori su bili studenti Sveučilišta Sjever.

Debata se održala u vijećnici grada Koprivnice. Debatu se održala u sklopu akcijskog projekta „Sretno dijete, sretan grad Koprivnica“, a povodom Međunarodnog dana obitelji koji se obilježava 15.svibnja. Glavna tema debate je bila jedno pitanje –  „ Odgajaju li nas društvene mreže? Učenici gimnazije „Frana Galović“ su podijelili učenike sedmih i osmih razreda na dvije grupe, a to su afirmacijska i negacijska. Učenici u grupi afirmacije su zastupali činjenicu da nas društvene mreže odgajaju, a učenici u negaciji  su zastupali činjenicu da nas društvene mreže na odgajaju. Gradonačelnik grada Koprivnice, Mišel Jakšić,  održao je poticajni govor, a  učenici gimnazije su nakon toga objasnili pravila debate.

Prije početka rasprave, svaka grupa odabrala je učenika koji će održati uvodnu riječ, a nakon toga su učenici gimnazije postavljali pitanja o kojima smo raspravljali iznoseći argumente za i protiv. Pitanja su, redom, bila: Jesu li društvene mreže besplatne, a što mi njima dajemo zauzvrat? Postoje li prijetnje sigurnosti na internetu? Što sve možemo razmjenjivati putem društvenih mreža? Jesu li društvene mreže dobar izvor znanja? Na što nas sve mogu poticati društvene mreže? Je li olakšana komunikacija prednost ili mana društvenih mreža? Kakav utjecaj društvene mreže mogu imati na mentalno zdravlje i samopouzdanje? Mogu li nas društvene mreže učiniti društvenijima? Intelektualno, obogaćujuli li nas ili osiromašuju društvene mreže? Utječu li društvene mreže na oblikovanje naših stavova? Možemo li postati ovisni o društvenim mrežama? Šire li društvene mreže više pozitivne ili negativne poruke? Naravno da su se učenici  malo i razuzdali, ali sve je to dio debate. Na kraju je svaka grupa iznesla svoj zaključak.

Suci debate su bili učenici srednje škole koji su se na kraju složili da je grupa afirmacije pobijedila jer su svoje stavove bolje argumentirali. Poslije debate govore su održali i dječja psihijatrica Vanja Rasta-Sabol, koja je govorila o ovisnosti o internetu i bolestima koje se mogu javiti, policajac kriminalne policije i programer Dražen Magdić, koji je govori o „crnoj“ strani interneta te modna blogerica iz Koprivnice Izabela Gegedušić koja je iznosila vlastita iskustva. Svi govori su bili veoma poučni i natjerali nas na daljnje razmišljanje o toj temi.

Grad Koprivnica je svim učenicima, mentorima, moderatorima i sucima dodijelio 2 karte za kino te priznanja. Nakon debate su učenici sedmog razreda osnovne škole „Đuro Ester“ otišli na sladoled te se nakon toga vratili u školu.

Fotofalerija

Borna Kovačić, 7.c