Ukupno: 2027219
Maturalno putovanje 7. razreda
Autor: Snježana Mihočka, 1. 8. 2017.

Na maturalno putovanje na južni Jadran krenula je skupina od 84 učenika, 6 učitelja OŠ „Đuro Ester“ iz Koprivnice, te dva turistička pratitelja (Mira Adamović i Dario Pavlović). U prvom autobusu bili su učenici 7.a i 7.b razreda u pratnji razrednika Sanje Antolić, Igora Fulira, te učiteljice Mirne Kovačić. U drugom autobusu bili su učenici 7.c i 7.d razreda u pratnji razrednica Martine Andrašić i Snježane Mihočke, te učiteljice Tomislave Kraljić.

Iz Koprivnice u smjeru Jadrana krenuli smo 18.6.2017 preko Zagreba, Karlovca, u pravcu Dalmacije i grada Splita. Po dolasku u Split, učenici su razgledali gradsku jezgru (Peristil, Jupiterov hram katedrala sv. Dujma, Prokurative, Dioklecijanova palača i podrumi) u pratnji lokalnih vodiča.

Nakon razgleda Splita nastavili smo vožnju autobusom prema Zaostrogu, gdje su učenici bili smješteni.

Idućeg dana, osim kupanja i odmora,  učenici su imali razgledavanje franjevačkog samostana iz XV. stoljeća u Zaostrogu. Razgledali su  samostanski muzej, etnološku zbirku, galeriju i knjižnicu.

Jedan dan svojeg maturalnog putovanja, učenici su proveli kupajući se na Bolu na otoku Braču, gdje je najljepša plaža na Jadranu – plaža Zlatni rat.

Učenici su, 21.6. bili na izletu gdje su plovili Neretvanskim lađama kroz kanale i rukavce delte Neretve.

Zadnji dan svojeg maturalnog putovanja, učenici su posjetili Malakološki muzej u Makarskoj, jednu od najljepših i najraskošnijih zbirki školjaka u ovom dijelu Europe. Zadnja destinacija našeg puta bio je Omiš, grad smješten na ulazu u stjenoviti kanjon rijeke Cetine. Učenici su se vozili brodicama čarobnim kanjonom rijeke Cetine, do izletišta Radmanove Mlinice – oaze prirode i gastronomskih delicija.

Učenici su maturalnim putovanjem proširili i produbili znanja iz hrvatske i regionalne (lokalne) povijesti Dalmacije od razdoblja antike do moderne povijesti. Učenici su upoznati s nizom geografskim, arhitektonskih i jezičnih posebnosti srednje i južne Dalmacije.

Uz primjereno poštivanje dogovorenih pravila ponašanja na terenskoj nastavi, smatramo da su sudjelovanjem na maturalnom putovanju ojačane učeničke kompetencije iz navedenih područja, te su u mogućnosti implementirati u nastavnu građu nove spoznaje i koncepte.

Putovanje je bilo edukativno, vidjeli smo i naučili pregršt sadržaja. Dojmovi su snažni, a to znači da će to što smo doživjeli ostati trajno u našim sjećanjima. Tome dojmu doprinosi i činjenica da su se učenici ponašali uzorno i da nije bilo nikakvih problema.

Želimo i budućim generacijama ovako lijepo proveden maturalac!!

Učitelji:

Sanja Antolić, Igor Fulir, Martina Andrašić, Snježana Mihočka, Tomislava Kraljić, Mirna Kovačić