Ukupno: 2025209
Posjet mjuziklu Jalta, Jalta
Autor: Snježana Mihočka, 6. 11. 2017.

Učenici osmih razreda su 25. listopada 2017. posjetili Zagrebačko gradsko kazalište „Komedija“, mjuzikl Jalta, Jalta. Na primjeru ovog najizvođenijeg hrvatskog mjuzikla, učenici su upoznali osnovne značajke mjuzikla kao glazbeno-scenskog djela zabavnog karaktera s govorenim dijalozima, glazbenim i plesnim točkama.

Osvrt na mjuzikl Jalta, Jalta

Mjuzikl Jalta, Jalta za koji je libreto napisao Milan Grgić, redatelj je Vlado Štefanić, a autor glazbe poznati hrvatski skladatelj Alfi Kabiljo, prvi put je prikazan 1971. godine.

Prvi čin započinje konferencijom za podjelu svijeta. Konferencija se održava na Jalti od 4. do 12. 2. 1945. godine. na poluotoku Krimu gdje se susreću generali Staljin, Churchill i Roosevelt i njihovi sobari. Ruskog sobara Grišu, Amerikanca Larryja i Engleza Stanleyja u vili Aramovski dočekala je kućepaziteljica Nina Filipovna i njezine sluge Manfa i Samuel. Dok se njihovi generali Staljin, Churchill i Roosevelt dogovaraju za podjelu svijeta, sobari zajedno s Ninom otkriju „Zelenu livadu“ na Antartici na koju još čovjek nije nogom stupio i odluče je zadržati kao tajnu. Samim dolaskom u vilu Aramovski sobari se nisu podnosili i zato im je teško podijeliti „Zelenu livadu“ bez prepiranja. U priču se upletu i udarnice škole Rovnije darogi koje sobare u međuvremenu okupaju i dovedu u red te time završava prvi čin. U drugom činu dolazi do velikih sukoba, nesuglasica i vrijeđanja između sobara zbog podjele „Zelene livade“. Zbog te prepirke sobari Larry i Stanley žele napustiti vilu Aramovski, no u tome ih spriječi Nina Filipovna koja ih obojicu nasamo zavede te se oni zaljubljuju u nju. Nina se sviđa i ruskom sobaru Griši. Ubrzo među sobarima dolazi do borbe za Ninu Filipovnu. Prilikom tučnjave eksplodira zaostala nacistička bomba i sve se razruši. U međuvremenu generali zarobe Ninu jer su saznali da ona zna nešto o „Zelenoj livadi“, no Nina odbija progovoriti. Prije povratka kući, ranjeni sobari se pomire i žele poći s Ninom na „Zelenu livadu“. Saznavši da je Nina zarobljena, ponude svjedočiti o „Zelenoj livadi“ pred generalima. Na kraju uspijevaju osloboditi Ninu te ona odaje tajnu o „Zelenoj livadi“ – to je mjesto gdje raste cvijeće i na kojoj ne živi nitko. Generali odlučuju da neće dijeliti „Zelenu livadu“. Predstava završava poznatom pjesmom Neka cijeli ovaj svijet s idejom koju izgovara Nina Filipovna: „Možda će jednoga dana cijeli svijet biti Zelena livada!“

Predstava Jalta, Jalta ostavila me bez daha, a glazba, pjesma i ples je ono što daje posebnost ovoj predstavi. Glumci su bili odlični i iznenadili su me svojim vokalnim sposobnostima. Humoristični dijelovi čine predstavu vrlo smiješnom i zanimljivom. Zadivio me i glazbeni orkestar koji je glazbom pratio odvijanje radnje na pozornici. Svakome bih preporučila da pogleda ovaj mjuzikl barem jednom u životu, a ako imate priliku, onda i dva puta.

Lucija Kuzmić, 8.c