DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE „NEKA DRUKČIJA DJETINJSTVA“
Autor: Snježana Mihočka, 22. 11. 2017.

Treću godinu za redom prigodnim programom naša škola obilježila je  tragičnu godišnjicu  stradanja Vukovara i Škabrnje koje posebno povezuje isti datum – 18.studenoga 1991.

Tog je dana Vukovar pao u ruke srpskog agresora nakon 87 dana herojskog otpora malobrojnih hrvatskih branitelja. Grad je bio gotovo sravnjen sa zemljom.

Istog dana pala je i Škabrnja, a pri tom su u samo jednom danu od srbočetničke ruke mučki ubijena 43 žitelja ovog mirnog ravnokotarskog sela.

U čast i sjećanje na herojski grad i herojsko selo u predvorju škole postavljena je izložba s motivima golubice i vodotornja te hrvatskim grbom od crveno-bijelih češera. Učenici su pripremili i mnoštvo plakata, a svaki sudionik programa dobio je i prigodni bedž s motivom vodotornja ili vučedolske golubice. Najupečatljiviji uradak činilo je 40 bijelih balona s imenima djece poginule na vukovarskom području tijekom Domovinskog rata. Na svakom balonu bilo je ispisano ime, datum rođenja i smrti.

Upravo se tema stradale djece u Domovinskom ratu provlačila kroz program koji je nosio naziv „Neka drukčija djetinjstva“.

Obilježavanje dana sjećanja započelo je paljenjem svijeća u obliku vukovarskog vodotornja na igralištu škole, a nastavljeno je prigodnim programom u prepunoj školskoj dvorani.

Na početku je Šimun Benedikt Kopričanec otpjevao pjesmu Stoji grad, a učenica Mia Sever krasnoslovila je „Krhotine djetinjstva“.

Iz istoimene knjige učenici – Antonela Ivanović i Borna Kovačić su čitajući tekstove, ili u obliku igrokaza (skupine „Povijest za budućnost“ i „Volim geografiju“) prenesli potresna svjedočanstva danas odraslih ljudi koji su kao djeca prolazili kroz ratne strahote. Priče tih ljudi govore o prekinutom djetinjstvu i naglom odrastanju cijele jedne generacije.

Osim prezentacija o prošlosti i sadašnjosti Vukovara i Škabrnje koje su pripremili Mladi geografi i Mladi povjesničari , poslušali smo recital Biblijske grupe o povratku u Škabrnju  i pjesmu „Škabrnja“ koju je napisala baka naše učenice Sare, gđa. Zvjezdana Babić. Hvala joj na tome!

Svoje vlastite pjesme o Vukovaru krasnoslovile su Hana Marija Šijak i Lin Vukšić, a s puno domoljubnog naboja recitacije o domovini izveli su Sara Božić, Matija Šimek i Lana Vulić.

Program je završio „Pričom o djetinjstvu“ Siniše Glavaševića, u vrlo emotivnoj izvedbi našeg Šimuna i pjesmom „Vukovar, Vukovar“ koju je otpjevao školski  Pjevački zbor.

Na kraju su se prisutnima, a posebno učenicima osmih razreda, obratili naši počasni gosti, hrvatski branitelji i predavači Darko Kereša i Robert Vulić s kojima kao škola surađujemo već duži niz godina.

Jasminka Fanuko-Polančec, prof.