« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021165
2. Blog učiteljice Biserke Knez iz Lisabona
Autor: Mirjana Mihalec, 17. 2. 2018.

Grupa na tečaju koji pohađam sastoji se od deset učiteljica iz šest zemalja: Austrije, Finske, Francuske, Hrvatske, Latvije i Poljske. Ima nas od razredne nastave do obrazovanja odraslih. Dvije su učiteljice engleskog jezika, a ostale predaju različite predmete u osnovnoj ili srednjoj školi. Nije problem u razumijevanju tuđega govora, nego kad treba složiti više smislenih rečenica s uporabom pravih riječi i to primjerenom brzinom, ali to nas ne sprečava da pokušamo što bolje objasniti svoje ideje. Svi smo strpljivi jedni s drugima, kombiniramo na tri jezika ako treba, jer možemo dodati i nešto ruskog (kolegica iz Latvije je Ruskinja). Do danas (petak) svi smo se lagano poboljšali u izgovoru i razgovoru na engleskom jeziku, čime smo ispunili jedan od ciljeva ove edukacije.

Na tečaju je sve organizirano i polaznici ne trebaju voditi brigu o tehničkim detaljima, kao što su karte za tramvaj ili prijevoz do udaljenijih lokacija. Izabrala sam ga prema potrebama koje naša škola ima definirane u kurikulumu iz područja građanskog odgoja i obrazovanja i informacijsko-komunikacijske tehnologije. Temelji se na uporabi multimedije u radu s učenicima, što obuhvaća sve etape rada: planiranje, terenski rad, prenošenje sadržaja s jednog medija na drugi, uređivanje i uobličavanje prikupljenog materijala, postavljanje na internetske stranice i dijeljenje s drugima.

Rad se odvijao u skupinama po pet članova. Svaka je imala jednog stručnog voditelja / mentora koji nam je stalno bio na raspolaganju za sva pitanja vezana uz ono što smo radili. Tema je bila zadana (World music) i trebalo je napraviti film od najviše 5 minuta u kojem će biti snimke različitih sadržaja (intervjua, zvukova, prizora s ulice i sl.), snimljene kamerama na našim mobilnim uređajima ili fotoaparatima s kamerom.

Suradnja u timu bila je osnovni preduvjet uspješnog rada, odnosno podjele stajališta među nama Europljanima, kao što stoji u naslovu tečaja.

Biserka Knez, Lisabon, Portugal

Informacije navedene u članku odražavaju isključivo stajalište autora. Europska Komisija nije odgovorna za uporabu informacija koje su u članku navedene.