Ukupno: 2026583
ČLANOVI HRVATSKOG FIZIKALNOG DRUŠTVA GOSTI U ŠKOLI „ĐURO ESTER“
Autor: Snježana Mihočka, 7. 3. 2018.

Projekt "Inkulturacija znanosti u društvo"

Naša škola „Đuro Ester“ je u srijedu, 28.2. 2018. i petak, 2.3.2018. ugostila profesore Krešu Zadru i Mihael Grbića koji su u sklopu projekta "Inkulturacija znanosti u društvo" održali predavanja učenicima 7. i 8.-ih razreda.

Učenici 8.-ih razreda su imali priliku malo bolje upoznati svijet magneta i magnetskih pojava s profesorom K. Zadrom.  Magneti su bili poznati još starim civilizacijama; stari Grci primijetili su čudno svojstvo minerala magnetita dok je primitivni magnetski kompas napravljen u drevnoj Kini. Magnete, prirodne i umjetne, trajne i povremene, nalazimo svugdje oko nas. Široko se primjenjuju, od sveprisutne informacijske tehnologije (magnetsko zapisivanje podataka na tvrdi disk, ...) i medicinske dijagnostike (oslikavanje magnetskom rezonancijom, ..) do željezničkog prometa (vrlo brzi vlakovi koji koriste magnetsku levitaciju) i električnih elektrana budućnosti na fuzijski pogon (magnetsko zarobljavanje plazme). Iako odavno poznati i naširoko korišteni magneti ne prestaju privlačiti pozornost istraživača. Naprotiv, razvojem novih materijala i nanotehnologije magnetska istraživanja su sve intenzivnija. Javljaju se nova magnetska svojstva materijala koja omogućavaju nove primjene (spintronika, ..), otvaraju se mogućnosti za istraživanje teorijski predviđenih pojava (kvantno tuneliranje magnetizacije, ...) u vrlo zanimljivom području – prijelaz iz kvantnog u klasični 'svijet'.  Na početku predavanja, profesor je dao kratki pregled povijesti magnetizma uz uvođenje osnovnih pojmova i zakona koristeći nekoliko demonstracijskih pokusa. Nakon toga je kratko opisao suvremene istraživačke tehnike koje se koriste u laboratoriju.

Profesor M. Grbić je učenicima 7.-ih razreda ispričao uzbudljivu priču o životu fizičara istraživača u svijetu kvantnih magneta. Eksperimentalni fizičari čvrstog stanja sintetiziraju i proučavaju materijale koji pokazuju potencijal za nekim novim svojstvima. Dapače, neki od njih su usmjerili sve svoje snage na razvoj procesa sinteze kako bi omogućili bržu dostupnost novih materijala i poboljšali njihovu čistoću i uređenost. Većina učenika za vrijeme osnovne škole sintetizira jedan takav materijal, a da pritom niti ne zna da je on kvantni magnet. No, to je u redu – postoje mnogi materijali za koje se pri prvotnoj sintezi nije znalo što su. Štoviše, neki od njih su napravili veliku revoluciju u znanosti. Ako se općenito složimo da je osoba koja je sintetizirala neki materijal istraživač, ili barem istraživač-pripravnik, onda se može reći da su većina učenika upravo istraživači kvantnog magnetizma. Naime, modra galica (CuSO4·5H2O) pripada klasi materijala kvantnih magneta. Tijekom predavanju je profesor ispričao  što to znači i koja su to još druga svojstva koje modru galicu čini interesantnom za proučavanje i danas.

Anja Ćosić