KLAGENFURT
Autor: Snježana Mihočka, 4. 5. 2018.

Klagenfurt, Celovac ili Celovec - prekrasan grad smješten uz Wörthersee ili, kako mi kažemo, Vrbsko jezero u saveznoj pokrajini Koruška u Austriji. Grad je građen u starom renesansnom stilu i obiluje povijesnom i kulturnom baštinom te raznim znamenitostima, koje su učenici 7. i 8. razreda koji polaze nastavu njemačkog jezika kao nagradu za svoj marljivi rad tijekom ovih godina imali priliku vidjeti. Na terensku nastavu su nas pratile nastavnice Sonja Šuster, Andreja Kerovec Letica i Anja Ćosić.

Neki od nas jedva su čekali po prvi put prijeći granicu i zakoračiti na teritorij Austrije. Prvo odredište bio nam je Park Affenberg Landskron u blizini Klagenfurta unutar kojeg se majmuni slobodno kreću i ponašaju kao u prirodi. Prilikom posjeta Affenbergu mogli smo proći samo manjim dijelom parka kako bi se majmunima ostavilo više prostora za povlačenje u vlastitu slobodu. Također, majmune nismo smjeli duže vrijeme gledati u oči ds se ne bi počeli osjećati ugroženo te to protumačili kao poziv na borbu. Nije ih se smjelo dirati ni hraniti, a nismo smjeli niti ništa vaditi iz torbe jer su primati vrhunski lopovi koji kad nešto ukradu, to više ne vraćaju. S kućištem od 4 hektara i oko 160 japanskih makakija, Affenberg je najveći vrt majmuna ove vrste u cijeloj Austriji. Majmuni potječu iz oblasti Minoo u Japanu, a u Kaernten su doseljeni 1996. godine. U početku je bilo tehničkih poteškoća s ogradom zbog koje se cijela postrojba majmuna uspjela probiti van parka i uputiti u avanturu po Austriji. Nakon šest tjedana majmunčići su uhvaćeni i vraćeni u park. Danas se osjećaju vrlo ugodno i park su prihvatili kao svoj dom.

Sljedeća postaja bio nam je zaštitni znak Koruške - vidikovac na planini Pyramidenkogel. Drveni toranj na Pyramidenkoglu visok je 100 metara. Kada smo se popeli na više od 900 metara nadmorske visine, imali smo prekrasan pogled na Wörthersee i cijelu okolicu. Na toranj se može popeti stepenicama, što je preporučljivo jer se na taj način krajolik otkriva korak po korak, no za one ljenije postoji i dizalo. U povratku se može koristiti i toboganom te time doživjeti poseban spust prilikom kojeg te fotografiraju, a fotografiju poslije možeš uzeti kući. U podnožju tornja nalazi se restoran i veliko igralište za djecu.

Nakon razgleda Pyramidenkogla autobusom smo se spustili do Vrbskog jezera na čijim obalama je u prošlosti austrijsko plemstvo podizalo svoje palače i ljetnikovce. Jezero je okruženo parkovima i cvjetnim nasadima koji su nas doveli ravno do Minimundusa gdje smo u sat i pol obišli cijeli svijet. Vidjeli smo 159 različitih građevina iz više od 40 različitih zemalja: od Kosog tornja u Pisi i Taj Mahala u Agri, preko Eiffelovog tornja u Parizu, CN Towera u Torontu, Big Bena i Tower Bridgea u Londonu, Kipa slobode u New Yorku, Bazilike sv. Petra u Vatikanu, Bijele kuće u Washingtonu, natpisa Hollywood u Los Angelesu i Partenona u Ateni, pa sve do Katedrale sv. Vasilija u Moskvi i  svjetionika na Poreru. Svakih 60 minuta se aktivira i Space Shuttle te polijeće u zrak ispuštajući dim. Sve građevine izgrađene su u omjeru 1:25 prema izvornim nacrtima i materijalima. Građevina koja se najduže gradila bila je Bazilika sv. Petra. Gradila se 6 godina, a samo za nju je potrošeno 730.000 €. Sa svojih 23 m CN Tower je najviša građevina u Minimundusu, a teži čak 20 tona. Mnogi od nas su u Minimundusu imali priliku po prvi put u životu uživati u besplatnom 4D kinu gdje nam simulirano da hodamo po Kineskom zidu. Unutar Minimundusa imali smo i priliku izrađivati kratke filmiće, fotografirati se ispred Bijele kuće, egipatskih piramida ili na Kineskom zidu te glumiti da se vozimo u Mini-Cooperu.

Nakon prekrasnih sat i pol u Minimundusu, uputili smo se u centar Klagenfurta gdje smo prvo otišli u McDonald's, a nakon toga u razgled grada. Vidjeli smo razne zanimljive građevine i čuli razne zanimljive priče koje su nas pratile sve do Koprivnice. Iscrpljeni i umorni, kućama smo se vratili u kasnim večernjim satima. Na terenskoj nastavi nam je bilo lijepo jer smo stekli mnoga znanja i iskustva upoznajući dotad nepoznate krajeve i predjele naše Europe.

Ana Lucija Abramović, 8. b