« Prosinac 2018 »

Županijsko stručno vijeće učitelja i nastavnika geografije - Uz rijeku Dravu
Autor: Mirna Kovačić, 20. 5. 2018.

Učitelji i nastavnici geografije Koprivničko-križevačke županije održali su terenski stručni skup UZ RIJEKU DRAVU na prostoru Ferdinandovca, Podravskih Sesveta i Novog Virja.

Domaćin ovog stručnog skupa je bila OŠ Ferdinandovac gdje nas je pozdravio i predstavio rad škole ravnatelj Slavko Kenđelić te učitelj geografije i povijesti Krešimir Šadek koji je bio voditelj i predavač ovog skupa.

Nakon Ferdinandovca, put nas je odveo u Podravske Sesvete. Posjetili smo Etnografsku zbirku gdje nas je dočeo gospodin Josip Cugovčan. Samouki je slikar i pasionirani skupljač narodnog blaga i vlasnik etnografske, arheološke i paleontološke zbirke. Poznat je i kao oslikavatelj uskršnjih pisanica na tradicijski način – voskom.

Put nas je dalje vodio na obalu Drave gdje smo u Brodiću zaplovili skelom koja povezuje desnu obalu Drave s Husinjem, prekodravskim teritorijem RH koji je okružen jarkom, nekadašnjim koritom rijeke Drave i današnjom granicom.

OPG Karlovčan je rodno imanje koje je obitelj pretvorila u etno zbirku. Vlasnik Neven Karlovčan nam je pokazao desetak manjih objekata s vrijednom kolekcijom starina među kojima se ističe čamac star preko tristo godina izvučen iz rijeke Drave.

U ovom dijelu Podravine nezaobilazne su naftno-plinske stanice. Posjetili smo najstariju – NPS Ferdinandovac gdje je eksploatacijsko polje nafte i plina. O načinu rada upoznao nas je dipl. ing. Vedran Majerus.

Novo Virje se može pohvaliti Župnom crkvom sv. Josipa, arhitektonski moderno zdanje ukrašeno vitrajima i freskama domaćeg slikara Marijana Jakubina. Povijest crkve nam je ispričao župnik Nikola Markušić.

Nedaleko naselja nalazi se izletište „Čarda“ s Ribičkim domom „Drava“ uz revitalizirani dravski rukavac, a u samom naselju, u najstarijoj zgradi se nalazi Spomen dom Vladimiru Jagarincu, učitelju i slikaru i galerija slikara Marijana Jakubina.

Ispred zgrade je kip Miroslava Dolenca Dravskog, književnika i novinara uz koji nam je prof. hrvatskog jezika Lidija Levačić Mesarov priredila poseban pjesnički doživljaj.

Stihovi  Dravskog, prekrasan krajolik koji oblikuje rijeka Drava, miris ribe i kolača i gostoljubivost ljudi. Ima li boljeg  završetka terenskog druženja?

Krešimir Šadek i Dubravka Vajdić Kolarić